​Pacienti vo viacerých slovenských nemocniciach majú k dispozícii najmodernejšie CT prístroje. Vďaka dvojkolovej aukcii ministerstva zdravotníctva sa ich podarilo nakúpiť s výraznými úsporami. V niektorých prípadoch sa ceny oproti pôvodne ponúkaným podarilo znížiť až o 50 percent. Celkovo sa tak usporilo 13,5 milióna eur.

Moderné prístroje, výrazné úspory

Jedenásť nemocníc si obstaralo trinásť nových CT prístrojov v hodnote od 550 000 eur do 1,7 milióna eur s DPH, vrátane servisu. Výška sumy sa odvíja od typu CT prístroja a jeho výkonnosti.

Zdravotníci môžu už v niektorých nemocniciach pacientov diagnostikovať najmodernejším typom CT prístrojov, pričom dvojkolovou aukciou sa nám podarilo znížiť ceny nadol a tak nemocnice ušetrili výrazné finančné prostriedky, ktoré môžu v prospech pacientov využiť inde a skvalitniť ďalšiu oblasť zdravotnej starostlivosti,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Nákup prístrojov sa realizoval cez elektronickú akciu, vďaka dvom kolám sa ceny podarilo výrazne znížiť. „Po prvom kole sme zaznamenali zníženie cien v rozmedzí od 25 do 45 percent, v druhom kole aukcie, kde už súťažili len dve firmy, sa podarilo ceny ešte znížiť, cena sa znížila o ďalšie percentá v rozsahu od 2 do 30 percent,“ opísal priebeh verejného obstarávania riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana.

Nové CT nakúpili tieto nemocnice:

- Nemocnica Poprad, a.s.
- Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach,
- Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ladislava Nádaši Jégého D. Kubín
- Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch
- Fakultná nemocnica v Prešove
- Univerzitná nemocnica v Bratislave
- Fakultná nemocnica v Žiline
- Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch
- Nemocnica v Kráľovskom Chlmci
- Fakultná nemocnica v Trnave
- Národný onkologický ústav v Bratislave

Záručná doba na nakúpené prístroje je 2 až 8 rokov. Nemocnice nakúpili CT prístroje rôzneho typu v závislosti od typu zdravotníckeho zariadenia.

„Centrálne obstarávania formou elektronickej aukcie sa nám ukázali ako efektívny nástroj, ktorý dokáže výrazne ušetriť finančné prostriedky pri nákupoch. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne realizuje verejné obstarávania pre nemocnice na RTG a MR techniku, kancelársku techniku či nemocničné postele,“ uzavrela šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.