Prvého decembra 2011 vstúpil do platnosti nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach (362/2011 Z. z.). Okrem iného prináša aj zavedenie povinnej generickej preskripcie v rozsahu liečiv uvedených v prílohe č. 1 zákona. To znamená, že lekári už budú na predpis písať názov účinnej látky, zároveň im však zostane možnosť uviesť na recept aj názov konkrétneho lieku.

Ide o významnú zmenu, ktorá bude prínosom pre pacientov, ktorí budú za lieky platiť menej – až cca o 48 mil. eur. Zároveň budú mať lieky rovnakú účinnosť a bezpečnosť. Generická preskripcia sa vzťahuje na kategorizované lieky, teda tie, ktoré sú plne alebo čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia.

Povinnosťou lekára pri predpisovaní lieku je uviesť názov liečiva a informovať pacienta o cenách všetkých náhradných generických liekov a o doplatku pacienta za tieto lieky. Lekár je zodpovedný za správny výber: liečiva, ktoré lieči ochorenie, cesty podania, liekovej formy lieku, veľkosti a počtu dávok. Pri generickej preskripcii môže lekár zakázať výdaj náhradného lieku, ktorý je pre pacienta z medicínskych dôvodov nevhodný.

Lekárnik povinne informuje pacienta o cenách všetkých náhradných generických liekov aj o výške doplatkov a vydá najlacnejší dostupný liek, ak pacient nepožiada o iný. Prínosom pre pacientov je aj to, že sa zvýši  ich bezpečnosť,  keďže sa zabráni predpísaniu rovnakých liečiv pod rôznymi obchodnými názvami. Používanie generického názvu pri predpisovaní znižuje riziko omylov a vyžaduje si od lekára zapamätanie si menšieho počtu názvov.

Informácie spochybňujúce účinnosť a bezpečnosť generických liekov sú  neopodstatnené, pretože všetky lieky bez ohľadu na to, či sú originálne alebo generické, sú rovnako bezpečné a účinné. Garanciu za bezpečnosť a účinnosť  nesie Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. 

Slovensko sa prijatím tohto zákona zaradilo ku krajinám, v ktorých tento systém funguje; generická preskripcia je povinná v Portugalsku a Litve. Povolená je v Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Veľkej Británii, Belgicku, Nórsku, Poľsku, Slovinsku, Maďarsku a Česku. V súčasnosti sa napr. vo Veľkej Británii predpisuje 80 percent liekov tak, že lekár napíše na recept len názov účinnej látky.

Prijatie nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach je súčasťou reformy liekovej politiky, ktorú zrealizovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Jej znakom je zvýšenie efektivity využívania verejných zdrojov, zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti a ústretovosť voči potrebám pacientov. Ide o zásadný reformný krok v slovenskom zdravotníctve  a financie, ktoré v systéme vďaka zmenách zostanú, bude smerovať do nemocníc prostredníctvom zdravotných poisťovní. 

S cieľom podrobne informovať občanov o generickej preskripcii Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo manuál pre občanov, zriadilo bezplatnú linku 0800 333 999, e-mailovú poradňu  preskripcia@health.gov.sk. Informácie o doplatkoch a lacnejších liekoch sú na webovej stránke ministerstva zdravotníctva v sekcii „Lieky šetria“. Viac o generickej preskripcii - na www.health.gov.sk.

Generálna riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky Michaela Cesnaková  (vľavo) pri prezentácii  na tlačovej besede na MZ SR

PREZENTACIA NA STIAHNUTIE: