Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa v utorok 27. júna spolu so štátnym tajomníkom rezortu dopravy a výstavby Viktorom Stromčekom, veľvyslancom SR vo Veľkej Británii Ľubomírom Rehákom a stálym predstaviteľom SR pri EÚ Petrom Javorčíkom stretli v Londýne  s predstaviteľmi vedenia, ako aj zamestnancami Medzinárodnej liekovej agentúry (EMA). Témou rokovania bola prezentácia slovenskej kandidatúry na presídlenie Európskej liekovej agentúry.  Tá sa musí presídliť v dôsledku Brexitu z Veľkej Británie do niektorej z krajín EÚ.
Slovensko sa uchádza o získanie sídla tejto prestížnej inštitúcie,  ktorá je vplyvným decentralizovaným orgánom EÚ. Má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonáva dohľad nad bezpečnosťou liekov a hrá dôležitú úlohu pri podpore inovácií a výskumu vo farmaceutickom priemysle. Zamestnáva stovky vysokokvalifikovaných odborníkov z celej Európy a jej príchod na Slovensko by bol prínosom aj z hľadiska posilnenia sektoru zdravotníctva v medzinárodnom meradle. Perspektívne môže priniesť vytvorenie nových pracovných príležitostí, lepšie možnosti pre univerzity a výskumníkov, ako aj posilnenie kontaktov so zahraničím.
Slovensko vie poskytnúť pracovníkom agentúry plnohodnotné podmienky a zatiaľ nie je sídlom žiadnej európskej agentúry, čo je jedným z hlavných argumentom našej kandidatúry. Spomedzi piatich uchádzačov je SR zároveň hodnotená ako ekonomicky najsilnejšia, s výhodnou geografickou polohou. Podľa záverov Európskej rady by sa mali sídla budúcich úradov v prvom rade nachádzať v štátoch, ktoré k EÚ pristúpili v roku 2004 alebo neskôr a prednosť majú dostať práve tie, v ktorých ešte žiadny úrad ani agentúra EÚ nesídli. "My toto kritérium spĺňame. Navyše sme ekonomicky silná krajina, nachádzame sa v bezpečnom prostredí a disponujeme vedecko-výskumnou a vzdelávacou základňou," uviedol minister T. Drucker. SR je členom eurozóny a schengenského priestoru, úspešne sa integrovala a patrí medzi hospodársky najstabilnejších „nových“ členov EÚ. „Slovensko sa aktívne zapája do tvorby európskej politiky. Svojim prvým predsedníctvom v Rade EÚ v druhej polovici roka 2016 sa Bratislava predstavila širokej európskej verejnosti a zanechala pozitívny pohľad na krajinu,“ doplnil minister T. Drucker.
V porovnaní so súčasným sídlom EMA, má Slovensko aj nižšie prevádzkové náklady na fungovanie agentúry a nižšie životné náklady pre zamestnancov a ich rodiny. Zároveň im však ponúka adekvátnu zdravotnú starostlivosť a vzdelávacie zariadenia. Výhodou je aj geografická poloha, ľahká dostupnosť všetkých európskych metropol a dôležitých centier. Slovensko má zároveň potenciál na príjemné prostredie na život aj vďaka prírodným, či kultúrno-historickým pamiatkam, z ktorých viaceré sú súčasťou prestížneho zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Minister zdravotníctva sa stretol aj so Slovákmi pracujúcimi v EMA, tých je v súčasnosti 26. Cieľom návštevy bolo aj získanie informácií o tom, ktoré oblasti najviac zaujímajú zamestnancov EMA pri presídľovaní agentúry do inej krajiny EÚ. Z rozhovorov vyplynulo, že je to predovšetkým dostupnosť škôl pre deti pracovníkov, ako aj možnosti nájsť zamestnanie pre ich manželky/manželov a partnerky/partnerov. Rovnako ich zaujíma aj prístup k zdravotnej starostlivosti.
Slovenská republika oficiálne oznámila svoju kandidatúru na presídlenie EMA 29. apríla 2017 prostredníctvom listu premiéra Roberta Fica pre predsedu Európskej rady Donalda Tuska a predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera. Na príprave slovenskej kandidatúry pracuje medzirezortná koordinačná skupina, ktorej gestorom je rezort zdravotníctva. Všetky kandidujúce štáty musia odovzdať svoje ponuky do 31. júla.  Európska komisia ponuky zhodnotí na základe kritérií a špecifických požiadaviek, konečné rozhodnutie sa očakáva v novembri tohto roka.