​Minister zdravotníctva Tomáš Drucker absolvoval 12. júla 2016 híring pred členmi Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť (ENVI) Európskeho parlamentu.
Minister predstavil v Bruseli priority slovenského predsedníctva v oblasti zdravotníctva, pričom zdôraznil, že predsedníctvo Slovenskej republiky sa uskutočňuje v období, keď Európska únia čelí mnohým výzvam a potrebuje spoločne  veľmi zrozumiteľne komunikovať mnohé benefity, ktoré prináša všetkým obyvateľom EÚ. 
Poslanci európskeho parlamentu považujú priority a prístup slovenského predsedníctva v oblasti zdravotníctva za pragmatický a v ich otázkach dominovali predovšetkým témy súvisiace s dostupnosťou liekov v krajinách EÚ, ale aj pokles používania antibiotík tak v humánnej ako aj živočíšnej medicíne, či riešenie problematiky neprenosných ochorení súvisiacich so starnutím populácie. Zaujímali ich aj otázky súvisiace s tabakovou smernicou a reformuláciou potravín.  
Pokiaľ ide o priority v oblasti zdravotníctva – minister Tomáš Drucker skonštatoval že Slovenská republika nadviaže na aktivity holandského predsedníctva a partnerov Tria, predovšetkým ohľadom nedostatku dostupnosti liekov, pretože táto téma sa  stáva aktuálna v celej Európe.
Ďalšou aktuálnou problematikou bude antimikrobiálna rezistencia, ktorá je hrozbou  pre globálnu, regionálnu a národnú zdravotnú bezpečnosť. Slovenské predsedníctvo bude  pokračovať v diskusii o spolupráci v boji proti tuberkulóze, ktorá je čoraz väčšou hrozbou v rámci globalizácie. Cieľom slovenského predsedníctva bude aj spoločné zamyslenie sa nad riešeniami tohto problému v Skupine pre verejné zdravie na vysokej úrovni, ktorá pripraví podklady pre diskusiu neformálnej Rady ministrov zdravotníctva 3. a 4. októbra 2016 v Bratislave.
„Efektívnym nástrojom v boji  proti nadmernej spotrebe antibiotík a rozširujúcej sa odolnosti voči týmto liekom, je očkovanie.  Preto, aj s prihliadnutím na súčasný trend antivakcinačných kampaní, sme sa rozhodli otvoriť túto tému aj na neformálnej Rade pre zdravotníctvo v októbri v Bratislave”, priblížil  ambície slovenského predsedníctva minister  Drucker.
„Ďalšou aktuálnou témou bude neustále sa zvyšujúci výskyt nadváhy a obezity v Európe, ktorý už dosiahol úroveň epidémie. Aj preto je potrebné apelovať na zníženie nadmerného príjmu energie, nasýtených tukov, transmastných kyselín, cukru a soli v potravinách. Komisia a členské štáty EÚ už identifikovali  najdôležitejšie oblasti, ktoré sú spojené s výživou a životným štýlom, je nevyhnutné o nich diskutovať,“ informoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Aj preto bude slovenské predsedníctvo hľadať riešenia na posilnenie osvedčených  postupov, napr. vrátane účinných národných iniciatív zameraných na zdravý životný štýl a tým aj na zníženie výskytu neprenosných ochorení. Práve tie sa výraznou mierou podieľajú na úmrtiach v Európe (až 86%), preto sú veľkou výzvou pre všetky zdravotné systémy. „Ambíciou slovenského predsedníctva je posilniť ciele a aktivity v oblasti chronických neinfekčných chorôb a hľadať možnosti na zníženie rizikových faktorov,“ zdôraznil  minister Tomáš Drucker. 
Vzhľadom na to, že pre členské štáty EÚ je prioritou zdravé stravovanie, reformulácia potravín je najúčinnejším spôsobom na znižovanie rizikových faktorov, ako sú nasýtené tuky, cukry a soľ v potravinách. „Slovenské predsedníctvo sa zameria aj na výmenu efektívnych  praktík v členských štátoch v oblasti skvalitnenia potravín,” zdôraznil v Bruseli minister Drucker. Zámerom slovenského predsedníctva je aj organizovanie odborných konferencií. Vzhľadom na to, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až takmer 35 % európskej populácie trpí poruchami mozgu, jednou z tém bude aj Alzeimerova choroba a riešenie vedeckých, zdravotných a sociálnych aspektov demencie.   
Minister zdravotníctva počas svojej návštevy v Bruseli potvrdil záujem o riešenie všetkých zásadných tém, vrátane dostupnosti inovatívnych, kvalitných, bezpečných a cenovo dostupných liekov.
 

minister zdravotníctva Tomáš Drucker absolvoval híring pred členmi Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť (ENVI) Európskeho parlamentu