​Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská navštívila v utorok leteckých záchranárov v Poprade. Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE lieta k pacientom v tých najvážnejších stavoch, takisto k zraneným turistom či lyžiarom, ale aj k dopravným nehodám. Šéfka rezortu zdravotníctva ocenila nesmierne významnú prácu záchranárov.
Krátko pred návštevou ministerky sa posádka Krištof 03 z Popradu vrátila z leteckého transportu 18-ročnej pacientky, ktorá vzhľadom na svoj vážny zdravotný stav potrebovala urgentný a šetrný transport na vyššie špecializované zdravotnícke zariadenie. Posádky v zložení pilot, lekár a záchranár sú pripravené 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Okrem Popradu sú základne v Bratislave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Trenčíne  a Košiciach.   „Rada by som sa poďakovala leteckým záchranárom za ich prácu, nakoľko pri ich zásahoch ide o život a počítajú sa častokrát sekundy. Sú v systéme nesmierne dôležitou súčasťou, ich prácu si vysoko vážime a ďakujeme za ich nasadenie,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Záchranárske tímy realizujú aj rýchle prevozy pacientov vo vážnych stavoch zo všeobecnej nemocnice do vyššieho špecializovaného zdravotníckeho zariadenia, najčastejšie sú to pacienti  s  diagnózou infarkt myokardu (až 37%), nasledujú dopravné nehody (16,5%), vrátane zrazených cyklistov a chodcov,  pacienti po páde z výšky (10%), často s úrazom chrbtice, ktorí potrebujú rýchly a  šetrný transport. V minulom roku bolo do nemocníc letecky prevezených 1 469 dospelých a 248 detských pacientov, tento rok sa očakáva ešte viac. Najvyťaženejšími mesiacmi sú pre leteckých záchranárov júl a august, pričom počet zásahov v teréne každoročne narastá. 
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a Milan Hoholík (konateľ ATE – v strede) spolu s leteckými záchranármi ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská s leteckými záchranármi