​Ministerstvo zdravotníctva pracuje na tom, aby sa zlepšovali podmienky pacientom na ich liečbu, a preto generovanie neprimeraných ziskov v sektore nemá a nemalo miesto. Len kontrolou nákupov v nemocniciach sa podarilo od roku 2017 usporiť 45 miliónov eur, v ďalších oblastiach 135 miliónov eur. Zdôrazňujeme, že uvedené peniaze sú smerované späť do zdravotníctva na zlepšenie liečby pacientov a skvalitnenie podmienok na prácu zdravotníkov.

„Sme za to, že peniaze v rezorte zdravotníctva sa musia používať na zdravotnú starostlivosť pre pacienta  a zlepšenie podmienok na prácu zdravotníkov. Ministerstvo zdravotníctva už zrealizovalo mnohé zásadné opatrenia. Vďaka princípu transparentnosti, ktorý je pre nás od začiatku kľúčový, môžeme  konštatovať, že úspory  v jednotlivých oblastiach sú výrazné a peniaze následne idú do ďalších oblastí potrených pre pacienta či lekára a ďalšieho zdravotníckeho pracovníka. Kvalita zdravotnej starostlivosti sa zvyšuje, nielen pacienti, ale aj zdravotnícki pracovníci majú komfortnejšie podmienky, postupne môžeme investovať do oblastí, ktoré roky čakali na modernizáciu,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Úspory v nemocniciach sa dosiahli týmto spôsobom:

• porovnávanie cien zdravotníckej techniky prispelo k úspore približne 1,5 mil. eur,
• benchmarking, resp. porovnávanie cien liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM) a zdravotníckych pomôcok (ZP)  prinieslo úsporu 3,4 mil. eur,
• centrálne obstarávanie usporilo približne 40 mil. eur.

Benchmarking cien zdravotníckej techniky

Kľúčovou podmienkou nákupu zdravotníckej techniky pre nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR je povinnosť nemocníc využívať benchmarkované ceny pri stanovovaní predpokladanej hodnoty zákazky. Od roku 2017 je proces benchmarkovania v plnohodnotnej prevádzke a hranica povinnosti porovnávať ceny techniky je na úrovni 30-tis. eur bez DPH.

Transparentnosť v nákupoch

Transparentné pravidlá sme zaviedli aj do nákupov. Centrálne obstarávanie prostredníctvom elektronických aukcií prinieslo jednoznačné výsledky vo forme výrazného šetrenia finančných prostriedkov a ich investovania do ďalších oblastí, kde sú pre pacientov a zdravotníkov najviac potrebné. „Po veľmi úspešnom centrálnom obstarávaní na CT prístroje sme pripravili aj centrálne obstarávania na lineárne urýchľovače, nemocničné postele, magnetické rezonancie, PC techniky a čaká nás aj komplexná obnova monitorov vitálnych funkcií, RTG, pľúcnych ventilátorov a infúznej techniky,“ povedal generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana.

Výsledky ukázali, že predpokladaná úspora od roku 2017 je vďaka centrálnemu obstarávaniu na úrovni 40 mil. eur. Tieto peniaze zdravotnícke zariadenia investujú do iných oblastí, kde ich pacienti a zdravotníci najviac potrebujú.

Investície do slovenských nemocníc

Kontinuálne sa snažíme o zlepšenie podmienok v nemocniciach. V roku 2017 sa zdravotnícke zariadenia mohli uchádzať o kapitálové výdavky v hodnote 70 mil. eur, rovnaká suma je k dispozícii aj v roku 2018. „Na budúci rok bude táto suma ešte vyššia, z kapitálových výdavkov nemocnice dostanú 100 mil. eur. Následne tieto prostriedky môžu investovať do modernizácie, rekonštrukcie či prístrojového vybavenia,“ hovorí generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.

Nemocnice, ktoré splnili podmienky, sa takisto mohli uchádzať o peniaze z eurofondov. Peniaze následne môžu investovať napríklad na modernizáciu infraštruktúry pre poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti, výstavbu alebo modernizáciu priestorov, nákup materiálno-technického  vybavenie a prístrojovú techniku.