​Koncept novej univerzitnej nemocnice v Martine má už reálne kontúry. Ministerstvo zdravotníctva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh realizácie jej výstavby.

Nové špičkové zdravotnícke zariadenie
 
Cieľom je vybudovať nemocnicu s priamym zameraním na pacienta a jeho potreby prostredníctvom interdisciplinárnej vedecko-výskumnej a zdravotnej starostlivosti a zároveň dosiahnuť najvyššie možné uznanie a pozíciu v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti, vo vzdelávaní a v oblasti biomedicínskeho výskumu na Slovensku, ako aj v rámci krajín V4.
 
„Je dôležité, aby nová univerzitná nemocnica spĺňala najnovšie požiadavky aj na vzdelávanie, aby jej súčasťou boli vysokošpecializované pracoviská. Chceme, aby to bola špičková nemocnica, kde by sa poskytovala kvalitná zdravotná starostlivosť na vysokej úrovni a zároveň by bola miestom pre kvalitnú výučbu medikov,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. 
 
„V zdravotníckom zariadení bude priestor aj pre vedecko výskumné činnosti, nové zdravotnícke zariadenie tak pomôže v napredovaní aj v tejto oblasti. Čo sa týka zdravotnej starostlivosti, manažment pacienta bude zároveň na vysokej úrovni, maximálne efektívne bude využívané každé lôžko,“ povedal dekan Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Ján Danko.  
 
Predložený materiál odôvodňuje potrebu výstavby Novej univerzitnej nemocnice v Martine, definuje základné východiská koncepcie, umiestnenie ako aj rámec riadenia a financovania.

Lokalita novej nemocnice
 
Koncept počíta s tým, že nová univerzitná Nemocnica Martin (nUNM) by mala byť umiestnená v lokalite Veľká hora, v bezprostrednej blízkosti areálu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Výskumného centra BioMed Martin, ako aj plánovanej budovy Biobanky. Vznikol by tak ucelený moderný medicínsky komplex, zahŕňajúci vzdelávacie a výskumné aktivity. Na ploche takmer 84-tisíc m² sa predpokladá 403 lôžok. Pôjde o budovu s piatimi nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Dokončená by mala byť v roku 2022.

 
Projekt zároveň predpokladá, že časť priestorov doterajšej martinskej nemocnice sa prebuduje a budú v nich chronické a paliatívne lôžka. Nová nUNM bude kompaktnou budovou so samostatnými tokmi hospitalizovaných a ambulantných pacientov a personálu.

Terajšia Univerzitná nemocnica v Martine je nemocnicou pavilónového typu. Chýba jej kompaktný ambulantný trakt, ambulancie sú roztrúsené po jednotlivých budovách, čo komplikuje presun pacientov aj personálu a výrazne znižuje produktivitu práce. 

 
Excelentné výučbové pracovisko
 
Po vybudovaní nUNM vzniknú priestory nielen pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale aj pre vzdelávanie a vedecko-výskumnú činnosť. Nové možnosti vo vzdelávaní sa rozširujú aj v súvislosti s plánovanými galériami nad operačnými sálami, špeciálnymi seminárnymi miestnosťami, či laboratóriami pre zubných lekárov a nelekárske programy. Blízkosť Simulačného výučbového centra zefektívni jeho využívanie klinickými pracoviskami. Na prednášky môžu byť taktiež využívané priestory fakulty v existujúcej lokalite.

O Univerzitnej nemocnici v Martine – všeobecné informácie: UNM je koncovým zdravotníckym zariadením nadregionálneho významu s viacerými výnimočnými pracoviskami s celoslovenskou pôsobnosťou. Poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen pre Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), ale aj pre sever Trenčianskeho kraja - Považská Bystrica a Bojnice, a aj západ Prešovského kraja – Poprad, Kežmarok, t.j. zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre viac-menej celé severné Slovensko, teda približne pre 1,3 mil. obyvateľov. V UNM sú viaceré pracoviská s celoslovenskou pôsobnosťou, ako Stomatochirurgická klinika, Klinika hrudníkovej chirurgie, Klinika detskej chirurgie, Klinika nukleárnej medicíny, pracovisko intervenčnej rádiológie pri Rádiologickej klinike. V UNM sa vykonávajú transplantácie obličiek, krvotvorných buniek, odbery orgánov a tkanív od darcov na transplantačné účely. Zároveň len táto nemocnica v regióne severného Slovenska poskytuje zdravotnú starostlivosť v odboroch detská chirurgia, hrudníková chirurgia, maxilofaciálna chirurgia, cievna chirurgia, transplantačná chirurgia, intervenčná rádiológia, invazívna kardiológia, nukleárna medicína, intenzívna starostlivosť v pediatrii, vysokošpecializovaná starostlivosť o kriticky chorých novorodencov, pediatrická anestézia a iných. V priemere až 50 percent pacientov prichádza z iných regiónov Slovenska.
V UNM sa ročne v priemere uskutoční viac ako 30 000 ukončených hospitalizácií. Ambulantná starostlivosť je poskytovaná na 162 ambulantných pracoviskách. UNM zároveň patrí k najväčším zamestnávateľom v Turčianskom regióne.