​Fakultná nemocnica v Prešove sa bude ďalej rozvíjať. Okrem tento rok schváleného kompletného vybudovania onkologického centra vrátane jeho vybavenia vznikne v nemocnici aj nové Centrum pre matku a dieťa. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa na tom dohodol počas svojej piatkovej návštevy Fakultnej nemocnice J.A. Reimana v Prešove s vedením nemocnice. Minister zdravotníctva zároveň slávnostne uviedol do prevádzky nový moderný CT prístroj a spolu s vedením nemocnice otvoril verejnú lekáreň, ktorú má zdravotnícke zariadenie vo svojom areáli opäť po 24 rokoch.

Nové CT umožní lepšiu diagnostiku

Fakultná nemocnica v Prešove má najnovší a technologicky moderný prístroj, ktorý umožní diagnostikovať úplne nové oblasti – neinvazívnu koronárnu angiografiu, nové onkologické spektrálne diagnostiky mozgu a neurologických porúch a iné.  „Je radosť vidieť, že úradnícka práca sa prejaví v realite a vo výsledkoch pre pacientov. Prešovská nemocnica patrí medzi základnú chrbticu slovenského zdravotníctva a verím, že nový prístroj významne pomôže pri lepšej diagnostike a následne úspešnej liečbe pacientov,“ povedal minister zdravotníctva  Tomáš Drucker.

Moderný CT prístroj, ktorý pomôže zdravotníkom lepšie diagnostikovať zdravotné problémy pacientov, bol zakúpený prostredníctvom centrálneho obstarávania ministerstva zdravotníctva. "Vďaka centrálnemu obstarávaniu dnes nemocnice nakupujú CT prístroje aj s viac ako 50%-nými úsporami. Zdravotnícke zariadenia tak dokážu s rovnakým rozpočtom obstarať kvalitnejšiu techniku a vybavenie,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker.
 
Do slovenských nemocníc príde v budúcnosti okrem toho približne 7 000 nových postelí pre pacientov. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne realizuje verejnú súťaž.
 

Nová lekáreň pre pacientov

Minister zdravotníctva v piatok spolu s vedením nemocnice slávnostne otvoril novú verejnú lekáreň. Nachádza sa priamo v areáli nemocnice opätovne po 24 rokoch. „Lekáreň bude mať praktický prínos pre pacientov a zároveň prinesie pozitívny príspevok k hospodáreniu nemocnice,“ povedal Tomáš Drucker.
 
Nové Centrum pre matku a dieťa
 
V nemocnici vznikne v budúcnosti aj nové Centrum pre matku a dieťa. „Prešovská nemocnica má vysokú pôrodnosť, ročne sa tu narodí vyše 2500 detí. Vybudovanie tohto centra je dobrá správa pre región,“ povedal minister zdravotníctva.
 
Šéf rezortu si v nemocnici pozrel aj pracovisko s moderným mamografom. Zakúpený bol z peňazí kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva. „Prešovská fakultná nemocnica má vynikajúce Mamocentrum s najnovším mamografom, ktorý je nielen šetrný k ženám, ale najmä veľmi funkčne citlivý a dokáže odhaliť včasnejšie diagnózu ako doteraz. Pomôže tak väčšiemu počtu pacientiek a dá im šancu na úspešnú liečbu,“ uzavrel Tomáš Drucker.
 
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker slávnostne uviedol do prevádzky moderný CT prístroj vo Fakultnej nemocnici J.A. ReimanaMinister zdravotníctva Tomáš Drucker slávnostne uviedol do prevádzky moderný CT prístroj vo Fakultnej nemocnici J.A. ReimanaMinister zdravotníctva Tomáš Drucker na otvorení novej verejnej lekárne vo Fakultnej nemocnici J.A. Reimana v PrešoveMinister zdravotníctva Tomáš Drucker si prezrel pracovisko s moderným mamografom vo Fakultnej nemocnici J.A. Reimana v Prešove