Ministerstvo zdravotníctva odmieta špekulácie predstaviteľov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) o tom, že za plánovanými legislatívnymi zmenami v skutočnosti stojí kriminalizácia zdravotníkov. Ministerstvo už viackrát zdôraznilo, že pacient sa už nikdy nesmie stať rukojemníkom rôznych nátlakových akcií zo strany zdravotníkov. Pacienti musia mať istotu, že zdravotná starostlivosť im bude poskytnutá plynule v každom zdravotníckom zariadení. Je dôležité pripomenúť, že plánované zmeny v legislatíve sú len pre prípad mimoriadnych situácií, kedy zdravotník bude musieť nastúpiť do práce len na obmedzený čas, aby ministerstvo zdravotníctva získalo možnosť zabezpečiť pacientovi potrebnú a plynulú zdravotnú starostlivosť.
Ministerstvo má podozrenie, že predstavitelia lekárskych odborov zneužívajú tieto vyhlásenia na to, aby pred svojimi kolegami zakryli primárny dôvod spomínaných zmien a zároveň posúvajú debatu z čisto odbornej do politickej roviny. „Som presvedčená, že nie je namieste, aby lekárski odborári strhávali túto diskusiu na politickú úroveň. Na prvom mieste musí byť za každých okolností pacient, ktorý nesmie mať ani náznak pochybnosti o poskytovaní plynulej zdravotnej starostlivosti v čo možno najvyššej dostupnej kvalite. Občania SR si musia byť istí, že lekári sa o nich postarajú či už v riadnom pracovnom čase alebo v ústavných pohotovostných službách,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
V minulosti sme boli svedkami hromadných práceneschopností lekárov, či nenastúpenia do služieb. Takéto situácie však preukázali, že v súčasnej legislatíve existujú diery, ktorých výsledkom je ohrozenie pacientov. Práve z týchto dôvodov je ministerstvo presvedčené, že zdravotnícki pracovníci musia niesť trestnoprávnu zodpovednosť za nenastúpenie do služieb v krízovom stave. Takéto kroky sú nevyhnutné a reflektujú dianie, ktorého svedkami sme boli v nedávnom období. Krízové situácie v rezorte zdravotníctva, ktoré sa týkali poskytovania zdravotnej starostlivosti, vniesli medzi pacientov neistotu a obavy, preto bude platiť, že kto sa počas krízovej situácie vyhne povinnosti  alebo ju  poruší pri ochrane života a zdravia osôb, spácha trestný čin. „Primárnou snahou ministerstva je ochrana občanov SR. Ak ktokoľvek tvrdí, že cieľom ministerstva je obsadiť slovenské väznice lekármi, zavádza,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.   
Aby pri týchto pozitívnych zmenách smerom k pacientovi nevznikli špekulácie o správnosti legislatívneho postupu, budú sa na nasledujúcej schôdzi  NR SR v zákone 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti riešiť iba zmeny, ktoré sa týkajú zdravotníckeho zákona. Pôjde teda o zabezpečenie nepretržitého poskytovania zdravotnej starostlivosti. Trestnoprávna zodpovednosť zdravotníckych pracovníkov sa bude riešiť priamo novelou trestného zákona samostatným poslaneckým návrhom.