Minister zdravotníctva Viliam Čislák podporil prvý ročník projektu Od Tatier k Dunaju, ktorý organizuje Občianske združenie sclerosis multiplex - Nádej. Pacienti a dobrovoľníci pripravujú svoje bicykle na viac ako 300 kilometrovú trasu  a pribúdajú aj sympatizanti. Zámerom organizátorov je poukázať na to, že aj pacienti so sklerózou multiplex dokážu prekonávať výzvy a uplatniť sa v živote.

Degeneratívne ochorenie nervovej sústavy - skleróza multiplex - neraz prináša pacientom významné pohybové obmedzenia. V rámci projektu chcú však pacienti s roztrúsenou sklerózou, ich rodinní príslušníci a podporovatelia verejnosti ukázať, že ani náročné ochorenie nie je dôvodom na to, aby si človek prestal klásť výzvy a stratil motiváciu k ich zdolávaniu.
Hlavnou náplňou projektu Od Tatier k Dunaju je absolvovanie 331 kilometrovej trasy na bicykli. Pelotón pôjde spod Vysokých Tatier až do hlavného mesta a na každej zo zastávok v siedmich mestách bude veľký kultúrno-osvetový program, ktorý upozorní verejnosť na problematiku tohto ochorenia.

Bohatý sprievodný program

„Bicyklovanie odštartujeme 18. mája v Štrbskom Plese, odkiaľ budú účastníci pelotónu bicyklovať do Ružomberka,“ predstavuje prvú trasu predsedníčka združenia sclerosis multiplex Nádej Jaroslava Valčeková, zároveň pacientka, ktorej chorobu diagnostikovali pred deviatimi rokmi. „Z Ružomberka cyklisti pobicyklujú do Martina a Žiliny, v nasledujúcich dňoch prejdú trasy Považská Bystrica – Trenčín – Senec – Pezinok – Bratislava,“ dodáva Jaroslava Valčeková. „V každom z týchto miest chceme zmobilizovať pacientov aj širokú verejnosť na podujatí Krok so sklerózou multiplex – Deň Nádeje,“ vysvetľuje J. Valčeková. Súčasťou sprievodného programu bude aj možnosť absolvovať s neurológom odborné konzultácie o ťažkostiach súvisiacich s chorobou. Záujemcovia si budú môcť vyskúšať aj  špeciálny oblek, ktorý simuluje prejavy ochorenia.

Pacientov podporia politici, umelci aj firmy

Účasť na jednotlivých cyklistických etapách prisľúbili herec Ivan Vojtek, speváčka Katarína Ščevlíková či moderátor Sajfa. Projekt sa koná pod záštitou predsedu výboru NR SR pre zdravotníctvo Richarda Rašiho a ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Viliama Čisláka. „Ako lekár som sa neraz stretával s pohnutými ľudskými osudmi, keď bezstarostné dni skomplikoval náhly úraz alebo choroba. O to viac preto oceňujem odhodlanie ľudí s neľahkým ochorením sclerosis multiplex sadnúť si na bicykel a prekonávať prekážky. Pri chorobe, kde bolí každý krok, je niekoľkohodinové  šliapanie do pedálov naozaj veľkou výzvou,“ hovorí minister Viliam Čislák.  

 

Deň nádeje

 

Projekt Od Tatier k Dunaju vyvrcholí v sobotu 23. mája na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, len pár dní pred Svetovým dňom sklerózy multiplex, ktorý pripadá na 27. mája.  Pri tejto príležitosti bude na námestí už siedmy ročník projektu Deň Nádeje 2015.

„Podujatím Od Tatier k Dunaju, s vyvrcholením počas Dňa Nádeje, chceme zviditeľniť ešte stále málo poznanú chorobu, šíriť o nej informácie a tak prispieť k väčšej tolerancii a empatii v spoločnosti. Zároveň chceme zmobilizovať pacientov a ukázať im, že nie sú so svojimi problémami sami, podeliť sa s osobnými skúsenosťami s touto chorobou, ako aj s liečbou,“ uzatvára Jaroslava Valčeková.

 

Minister si na tlačovej konferencii k projektu Od Tatier k Dunaju, ktorý organizuje Občianske združenie sclerosis multiplex – Nádej, vyskúšal špeciálny oblek simulujúci prejavy tohto ochorenia.

Minister si na tlačovej konferencii k projektu Od Tatier k Dunaju, ktorý organizuje Občianske združenie sclerosis multiplex – Nádej, vyskúšal špeciálny oblek simulujúci prejavy tohto ochorenia.