Už viac ako 14 rokov vnášajú úsmev tam, kde častokrát na tvárach pre bolesť a boj s chorobou prirodzene chýba. Tzv. Clowndoctors tento týždeň trénovali „čísla“ na rozveselenie pacientov v priestoroch ministerstva zdravotníctva a zhodnotili, že tvrdá drina za úsmev na tvári detského pacienta stojí za to.

Aby deti statočne bojovali so svojou chorobou

Klauni s poznávacím znamením červeného nosa pravidelne rozveseľujú najmä detských pacientov v približne 40-tich nemocniciach po celom Slovensku. Svojím klaunským umením podporujú psychickú pohodu detí, čím prispievajú k zlepšeniu ich zdravotného stavu. Odpútajú pacientov od strachu, napätia či úzkosti spojenej s liečbou a pobytu v neznámom prostredí.

Klaunov prišla dnes počas nácviku navštíviť aj štátna tajomníčka MZ SR Andrea Kalavská.

„Humor je dôležitým aspektom v živote, mám humor rada a oceňujem tieto aktivity, pretože pre pacientov majú pri liečbe veľký význam. Dieťa má prirodzene v neznámom prostredí spočiatku strach a rešpekt, preto vyčarenie úsmevu na tvári a odpútanie jeho myšlienok od faktu, že bojuje s chorobou, sú dôležitým rozmerom pri úspešnej liečbe,“ zhodnotila Andrea Kalavská.

„Ten moment, keď sa zmení atmosféra na izbe pacienta, keď dieťa spočiatku nekomunikuje, nechce jesť a tá atmosféra po našom vystúpení sa zmení, to je pre nás tá najkrajšia spätná väzba. Rodičia sú vďační za to, že ich dieťa sa po dlhom čase opäť smeje. Vtedy si hovoríme, že to má ten najväčší zmysel,“ zhodnotili dnes po spoločnom tréningu klauni.  

Klauni okrem pravidelných návštev detí v nemocniciach realizujú aj špeciálne programy zamerané na seniorov, dospelých pacientov, a le aj deti v domácej starostlivosti či deti s ťažkým a kombinovaným postihnutím. 

 

Štátna tajomníčka MZ SR Andrea Kalavská ( v strede) na nácviku klaunov „ČERVENÝ NOS“ v priestoroch MZ SRKlauni  v akcii počas nácviku