​Medicína robí neustále pokroky a to, čo nebolo možné kedysi, sa dnes už dá bez problémov riešiť. Presne dnes pred dvadsiatimi rokmi vykonali lekári v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave prvú transplantáciu srdca.
„Vďaka za záchranu mnohých životov patrí zdravotníkom, za ich neustále štúdium a profesionálny rast. Priemerné prežitie pacientov po operáciách sa výrazne predlžuje, pričom väčšina z nich nemá v bežnom živote  výrazné obmedzenia,“ povedala pri príležitosti okrúhleho výročia štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Andrea Kalavská.
„Prvý pacient, ktorému naši lekári v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb transplantovali srdce, žil takmer 10 rokov, nezomrel pritom na srdcové ochorenie,“ uviedol generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly.
NÚSCH, a. s. má v súčasnosti za sebou 311 úspešných transplantácií srdca, z toho 299 dospelých pacientov a 12 detí. K 31. decembru 2017 bolo na čakacej listine na transplantáciu 51 pacientov. „Rozsah skúseností, aj výsledky programu transplantácie srdca v NÚSCH, a.s., sú porovnateľné s najvyspelejšími pracoviskami v Európe. Počet transplantácií srdca v SR sa zastabilizoval v poslednej dobe na približne 20 ročne, čo zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov. Hlavným dôvodom je nedostatok darcov. Každý úspešný transplantačný program závisí od identifikácie potenciálneho darcu,“ uviedla Eva Goncalvesová, primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH.
 
Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Andrea Kalavská na návšteve NÚSCHŠtátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Andrea Kalavská na návšteve NÚSCH