​Ministerstvo zdravotníctva predložilo na rokovanie vlády SR dňa 26. augusta 2015  iniciatívny návrh novely zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch  a zdravotníckych pomôckach. Cieľom zmien, ktoré ministerstvo navrhlo, a vláda ich na rokovaní schválila, je zvýšenie transparentnosti vzťahov medzi farmaceutickým priemyslom a zdravotníckymi pracovníkmi.
 
Táto zmena bude viesť k vyššej miere transparentnosti v oblasti liekovej politiky. „Transparentnosť v zdravotníctve treba posilniť. Nazdávam sa, že niekedy chýba dôvera v lekárov a pacienti vnímajú kontakt medzi farmaceutickým priemyslom a lekármi veľmi citlivo. Pritom spolupráca lekárov s firmami môže byť  pre pacienta užitočná a prospešná, najmä pokiaľ ide o vzdelávanie, klinické štúdie, prístup k medzinárodným projektom,“ uviedol  minister zdravotníctva Viliam Čislák. Lekári aj farmaceutické firmy majú  zákonom stanovenú povinnosť zverejňovať tieto údaje už od roku 2011. Prax však ukázala, že v teréne sa zákon nesprávne aplikoval - aj kvôli  chýbajúcemu sankčnému  mechanizmu a nejednoznačnému zneniu platného zákona. Ministerstvo zdravotníctva aktívne zareagovalo na tento nedostatok a v spolupráci s Transparency International Slovakia (TIS) intenzívne pracovalo na novele zákona. „ Nové pravidlá by mali obmedziť priestor pre nekalé konanie, zlepšiť porozumenie a posilniť dôveru pacientov a verejnosti v spoluprácu firiem a zdravotníkov,“ zdôraznila pri príprave legislatívy Zuzana Dančíková z Transparency International Slovakia.
Všetky dotknuté subjekty farmaceutického priemyslu budú každý polrok predkladať Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) správu o výdavkoch na propagáciu, marketing a na peňažné a nepeňažné plnenia, poskytnutých zdravotníckym pracovníkom priamo alebo nepriamo prostredníctvom tretej osoby, za predchádzajúci kalendárny polrok. Údaje zo  správy budú následne prehľadným spôsobom zverejnené na webovom sídle NCZI.  Zdravotnícky pracovník  nebude mať podľa nových pravidiel žiadnu administratívnu záťaž, táto povinnosť sa prenáša na farmaceutické spoločnosti.
 
Cieľom tohto opatrenia je obnoviť rešpekt a  posilniť dôveru k zdravotníctvu, práve zvyšovaním transparentnosti jednotlivých procesov v zdravotníctve. „Spolutvorba TIS pri tejto legislatívnej norme bola významná a kľúčová. Zároveň to možno vnímať aj ako  signál vysoko nastavených kritérií pre posilnenie transparentnosti, ktorá je jednou zo základných ciest k neustálemu zlepšovaniu prostredia v oblasti liekovej politiky, významnej časti štátnej zdravotnej politiky,“ konštatoval generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Adam Hlôška. Prijatím tejto novely sa Slovensko zaradí medzi top krajiny v oblasti transparentnosti vzťahov medzi farmaceutickým priemyslom a zdravotníkmi.