Tlačiť Späť

Domov » Projekty a výzvy » Medzinárodné projekty EU4Health

EU4Health 2021 – 2027: vízia zdravšej Európskej únie

Program EU4Health je reakciou EÚ na pandémiu ochorenia COVID-19, ktorá má doteraz veľký vplyv na zdravotnícky personál, pacientov a zdravotnícke systémy v Európe. Práve táto kríza ukázala, že Európa nemôže čakať na ďalšiu pandémiu a musí urgentne investovať do zdravia a zdravotníckych systémov. Ambíciou nového programu EU4Health je presiahnuť rámec reakcie na krízu, prepojiť organizácie, ktoré zdieľajú víziu Európy, kde zdravie je prioritou, s cieľom riešiť odolnosť systémov zdravotnej starostlivosti.

Systém EU4Health zriadený nariadením (EÚ) 2021/522 poskytuje finančné prostriedky oprávneným subjektom, zdravotníckym organizáciám a mimovládnym organizáciám z krajín EÚ alebo krajín mimo EÚ pridružených k programu. V rámci programu EU4Health investuje Európska únia 5,3 miliardy eur do projektov s pridanou hodnotou na úrovni EÚ, ktoré dopĺňajú politiky krajín EÚ a sledujú jeden alebo viacero cieľov programu EU4Health.

Ciele programu EU4Health:

EU4Health 2021 – 2027: vízia zdravšej Európskej únie

 

Program EU4Health pripraví pôdu pre vytvorenie Európskej únie zdravia, a to investovaním do naliehavých priorít v oblasti zdravia:

Zintenzívnia sa aj ďalšie oblasti, ako napríklad digitalizácia zdravotníckych systémov, znižovanie počtu infekcií rezistentných voči antimikrobiálnym látkam a zlepšovanie miery zaočkovanosti.
EÚ rozšíri úspešné iniciatívy, ako sú európske referenčné siete pre zriedkavé choroby, a bude pokračovať v medzinárodnej spolupráci v oblasti globálnych hrozieb a výziev v oblasti zdravia.

Účastníci

Krajiny EÚ sa zúčastňujú na konzultáciách o prioritách a strategickom smerovaní programu a spolupracujú s Komisiou v rámci riadiacej skupiny EU4Health, s cieľom zabezpečiť súlad a komplementárnosť s vnútroštátnymi politikami v oblasti zdravia. Pred prijatím ročných pracovných programov poskytujú svoje stanovisko vo výbore programu EU4Health.

Zainteresované strany vrátane zástupcov občianskej spoločnosti a združení pacientov, akademikov a organizácií zdravotníckych pracovníkov poskytujú informácie o prioritách a strategických smerovaniach a o potrebách, ktoré sa majú riešiť prostredníctvom ročného pracovného programu.

Európsky parlament je informovaný o pokroku v prípravných prácach a podporných činnostiach so zainteresovanými stranami.

Európska komisia pripravuje, prijíma a vykonáva ročné pracovné programy a monitoruje pokrok v plnení cieľov programu a podáva o ňom správy. Môže taktiež kedykoľvek požiadať príslušné decentralizované agentúry a nezávislých odborníkov v oblasti zdravia o názor na technické alebo vedecké otázky, ktoré sú dôležité z hľadiska vykonávania programu.

Program bude vykonávať Výkonná agentúra pre zdravie a digitalizáciu (HaDEA).