Tlačiť Späť

Domov » Vzdelávanie a uznávanie kvalifikácií » Rezidentské štúdium

FAQ - najčastejšie kladené otázky

REZIDENTI

1. Ako sa stať rezidentom?
V prvom kroku treba kontaktovať príslušnú lekársku fakultu, ktorá zaraďuje zdravotníckych pracovníkov v zdravotníckom povolaní lekár na základe žiadosti o zaradenie do špecializačného štúdia v rámci rezidentského štúdia.
V súčasnosti MZ SR, ako koordinátor rezidentského štúdia, spolupracuje s príslušnými vzdelávacími inštitúciami v celej SR - SZU Bratislava, JLF Martin, LF UPJŠ Košice a LF UK Bratislava na uskutočňovaní pokračovania programu.

2. Má rezident právo na úplnú refundáciu poplatkov za školné a rôzne školenia?
Rezident má právo na refundáciu poplatkov podľa Vyhlášky MZ SR č. 31/2006 Z. z. o výške úhrady zdravotníckeho pracovníka za ďalšie vzdelávanie vo výške 1.400,00 Eur za celé obdobie špecializačného štúdia.

3. Ako je to s nočnými službami a príslužbami počas rezidentského štúdia. Sú povinné alebo len dobrovoľné? Ak sú povinné, koľko služieb môže byť rezidentovi maximálne nariadených počas jedného mesiaca? Totiž rezidenti v niektorých nemocniciach neslúžia vôbec, ale v niektorých musia slúžiť pravidelne aj niekoľko služieb za mesiac.
Špecializačné štúdium pozostáva z praktickej časti a teoretickej časti, pričom prevažnú časť špecializačného štúdia tvorí praktická časť, ktorá v zdravotníckych povolaniach lekár a zubný lekár zahŕňa aj účasť na pohotovostných službách (§ 69 ods. 2 nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania).
Zaraďovanie do pohotovostných služieb je výlučne v kompetencii zamestnávateľa, ale zákon explicitne neustanovuje počet týchto služieb.

4. Je akceptovateľné, aby rezidentovi nebolo umožnené absolvovať prax na internistických ambulanciách (napr. z dôvodu nedostatočného počtu lekárov na oddelení) ako je uvedené v náplni špecializačného programu?
Rezident musí splniť cirkulácie podľa rozsahu odbornej zdravotníckej praxe akreditovaného špecializačného študijného programu, všetky cirkulácie školiteľ potvrdzuje svojim zápisom a podpisom do indexu a logbooku.
Ak rezident zaradený do špecializačného študijného programu v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo nebude mať absolvovaných v rámci oddelenia vnútorného lekárstva 11 mesiacov, z toho: 2 mesiace na JIS, 1 mesiac na oddelení geriatrie alebo oddelení pre dlhodobo chorých a 3 mesiace na centrálnom príjme, urgentnom príjme alebo prijímacej ambulancii, nesplní obsah študijného programu a nemôže požiadať o špecializačnú skúšku. V opačnom prípade sa predlžuje dĺžka štúdia a zamestnávateľovi môžu vzniknúť neoprávnené náklady na refundáciu mzdy rezidenta.

5. Je možné absolvovať niektoré cirkulácie v úplne inej nemocnici ako v tej, s ktorou mám podpísanú pracovnú zmluvu?
Zamestnávateľ je povinný rezidentovi umožniť cirkuláciami absolvovať rozsah odbornej praxe v súlade s akreditovaným špecializačným študijným programom v špecializačnom odbore určenom MZ SR zaradeného do rezidentského štúdia. Ak nie je možnosť absolvovať všetky cirkulácie u zamestnávateľa, zamestnávateľ je povinný v spolupráci so vzdelávacou ustanovizňou zabezpečiť cirkuláciu v inom zdravotníckom zariadení, s ktorým má príslušná lekárska fakulta podpísanú zmluvu, čiže je schváleným výučbovým zdravotníckym zariadením v rámci rezidentského štúdia.

6. Kde môže rezident zistiť, aký je obsah a rozsah špecializačného študijného programu
pre rezidentov?

Na webovom sídle príslušnej lekárskej fakulty, katedry pre dané špecializačné štúdium sú pravidelne zverejňované informácie o študijnom programe.

7. Na aký rozsah pracovného voľna s náhradou mzdy podľa § 140 ods. 3 zákonníka práce
má rezident nárok?

V nadväznosti na platnú právnu úpravu špecializačného štúdia (vrátane spôsobu jeho ukončovania), pracovné voľno s náhradou mzdy poskytne zamestnávateľ v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní, dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky, päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky.

ŠKOLITELIA

1. Kto môže byť školiteľom?
Školiteľom môže byť zdravotnícky pracovník s príslušnou odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných pracovných činností. Príslušnou odbornou spôsobilosťou sa myslí odborná spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností podľa rozsahu odbornej zdravotníckej praxe určenej v akreditovanom špecializačnom študijnom pre predmetný špecializačný odbor.

2. Ako má byť formulovaná žiadosť, ktorú zasiela všeobecný lekár vzdelávacej ustanovizni o zaradenie všeobecnej ambulancie pre dospelých ako výučbové pracovisko na účely rezidentského štúdia?
Návrh na žiadosť o zaradenie všeobecnej ambulancie pre dospelých ako výučbového pracoviska v rámci špecializačného študijného programu pre špecializačný odbor všeobecné lekárstvo – rezidenti.

  • V zmysle § 39b ods. 16 zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch žiadam o zaradenie mojej ambulancie pre poskytovanie všeobecnej zdravotnej starostlivosti ako výučbového pracoviska v rámci špecializačného študijného programu pre špecializačný odbor všeobecné lekárstvo – rezidenti.

  • Svoju žiadosť odôvodňujem tým, že lekári zaradení v špecializačnom štúdiu všeobecné lekárstvo ako rezidenti majú záujem uskutočňovať pravidelnú praktickú časť výučby - odbornú prax v mojej ambulancii. Ambulancia zodpovedá materiálno-technickým a personálnym podmienkam na získanie potrebných praktických zručností na výkon pracovných činností všeobecného lekára v zmysle akreditovaného študijného programu všeobecné lekárstvo Vašou univerzitou. Preukázanie spôsobilosti dokladujem dokumentmi podľa príloh.

Prílohy - 7 (majú obsahovať nasledovné dokumenty):

  1. Kópiu dokladu o odbornej spôsobilosti špecialistu – všeobecné lekárstvo.
  2. Potvrdenie o najmenej päťročnej odbornej zdravotníckej praxi v príslušnom špecializačnom odbore vydaného poskytovateľom zdravotnej starostlivosti alebo príslušným samosprávnym krajom.
  3. Doklady vydané príslušným samosprávnym krajom:
    • o rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času a rozsahu ordinačných hodín poskytovateľa zdravotnej starostlivosti najmenej 35 hodín týždenne (7 hodín denne),
    • doklad o kapitácii najmenej 1200 poistencov.
  4. Kópiu zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti uzatvorenej medzi poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotnou poisťovňou.
  5. Čestné prehlásenie o súlade personálneho a materiálno-technického vybavenia poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, u ktorého sa má študijný program realizovať s Výnosom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 09812/2008-OL z 10. septembra 2008 o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení.
  6. Čestné prehlásenie, že vybavenie je funkčné a účelné vo vzťahu k špecializačnému študijnému programu.
  7. Predloženie  zoznamu a počtu zdravotných výkonov uskutočnených za posledné dva roky na príslušnom  pracovisku poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktoré má pridelený kód poskytovateľa od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, na ktorom sa bude uskutočňovať praktická časť vzdelávania podpísaný vedúcim pracovníkom príslušného pracoviska.

 

3. Ako má byť formulovaná žiadosť, ktorú zasiela všeobecný lekár pre deti a dorast vzdelávacej ustanovizni o zaradenie všeobecnej ambulancie pre deti a dorast ako výučbové pracovisko na účely rezidentského štúdia?
Návrh na žiadosť o zaradenie všeobecnej ambulancie pre deti a dorast ako výučbového pracovisko v rámci špecializačného študijného programu pre špecializačný odbor pediatria – rezidenti.

  • V zmysle § 39b ods. 16 zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch žiadam o zaradenie mojej ambulancie pre poskytovanie všeobecnej zdravotnej starostlivosti ako výučbového pracoviska v rámci špecializačného študijného programu pre špecializačný odbor pediatria – rezidenti.

  • Svoju žiadosť odôvodňujem tým, že lekári zaradení v špecializačnom štúdiu pediatria ako rezidenti majú záujem uskutočňovať pravidelnú praktickú časť výučby - odbornú prax v mojej ambulancii. Ambulancia zodpovedá materiálno-technickým a personálnym podmienkam na získanie potrebných praktických zručností na výkon pracovných činností pediatra v zmysle akreditovaného študijného programu pediatria Vašou univerzitou. Preukázanie spôsobilosti dokladujem dokumentmi podľa príloh.

Prílohy - 7 (majú obsahovať nasledovné dokumenty):

  1. Kópiu dokladu o odbornej spôsobilosti špecialistu – pediatria.
  2. Potvrdenie o odbornej zdravotníckej praxi v príslušnom špecializačnom odbore vydaného poskytovateľom zdravotnej starostlivosti alebo príslušným samosprávnym krajom.
  3. Doklady vydané príslušným samosprávnym krajom:
    • o rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času a rozsahu ordinačných hodín poskytovateľa zdravotnej starostlivosti najmenej 35 hodín týždenne (7 hodín denne),
    • doklad o kapitácii najmenej 900 poistencov.
  4. Kópiu zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti uzatvorenej medzi poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotnou poisťovňou.
  5. Čestné prehlásenie o súlade personálneho a materiálno-technického vybavenia poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, u ktorého sa má študijný program realizovať s Výnosom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 09812/2008-OL z 10. septembra 2008 o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení.
  6. Čestné prehlásenie, že vybavenie je funkčné a účelné vo vzťahu k špecializačnému študijnému programu.
  7. Predloženie zoznamu a počtu zdravotných výkonov uskutočnených za posledné dva roky na príslušnom pracovisku poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktoré má pridelený kód poskytovateľa od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, na ktorom sa bude uskutočňovať praktická časť vzdelávania podpísaný vedúcim pracovníkom príslušného pracoviska.

 

4. Koľko rezidentov môže školiť školiteľ v rámci rezidentského štúdia?

  • Školiteľ/lektor praktickej časti počas odbornej zdravotníckej praxe u poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti môže v tom istom období školiť najviac šesť rezidentov.

  • Školiteľ/lektor praktickej časti počas deväťmesačnej odbornej zdravotníckej praxe vo svojej všeobecnej ambulancii pre dospelých môže naraz školiť iba jedného rezidenta.

  • Školiteľ/lektor praktickej časti počas trojmesačnej odbornej zdravotníckej praxe vo svojej všeobecnej ambulancii pre deti a dorast môže naraz školiť iba jedného rezidenta.

PRACOVNO-PRÁVNE VZŤAHY

1. Aká forma pracovného pomeru sa uzatvára?
Nemocnica ako zamestnávateľ uzatvorí pracovnú zmluvu so zdravotníckym pracovníkom - rezidentom na dobu určitú na účely rezidentského štúdia.

2. Je možné riešiť pracovno-právny vzťah rezidentov v súvislosti s uzatváraním pracovného pomeru na dobu neurčitú aplikovaním ust. § 48 ods. 3 zákonníka práce – ukončenie pracovného pomeru a následne uzatvoriť Dohodu o prácach mimo pracovného pomeru na 6 mesiacov a potom uzavrieť pracovnú zmluvu na 1,5 roka?
Z pohľadu MZ SR to nie je možné. Charakter rezidentského štúdia a špecializačného štúdia nezakladá predpoklad na splnenie zákonom ustanovených podmienok pre uzatvorenie niektorej z dohôd o prácach mimo pracovného pomeru.

FINANCOVANIE

1. Komu môže byť vyplatená odmena za školiacu činnosť?
Odmena za školiacu činnosť je vyplatená školiteľovi/lektorovi, pod dohľadom ktorého rezident uskutočňuje odbornú zdravotnícku prax vo všeobecnej ambulancii pre dospelých alebo všeobecnej ambulancii pre deti a dorast, počas rezidentského štúdia podľa Zmluvy o vzájomnej spolupráci medzi zmluvnými stranami za účelom uskutočňovania rezidentského štúdia.

2. V akej výške sa vypláca odmena školiteľovi/lektorovi za školiacu činnosť v prípade, že si školiteľ/lektor čerpá dovolenku resp. je na krátkodobej PN alebo rezident si čerpá dovolenku resp. je na krátkodobej PN?
Počas špecializačného štúdia môže zdravotnícky pracovník vykonávať špecializované pracovné činnosti len pod odborným vedením zdravotníckeho pracovníka s odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných pracovných činností v príslušnom špecializačnom odbore.
Finančné prostriedky (odmena) sa vyplácajú za výkon činnosti školiteľa/lektora (školiacu činnosť).
V prípade, že si školiteľ/lektor čerpá dovolenku (resp. je na krátkodobej PN) túto činnosť nevykonáva a odmena mu neprináleží. Rovnako túto činnosť nevykonáva ani v čase, keď si rezident čerpá dovolenku (alebo je na krátkodobej PN).

​ ​​