​Potrebná obnova prístrojovej techniky v nemocniciach pokračuje. Nový CT prístroj sa dnes slávnostne odovzdával v Univerzitnej nemocnici Bratislava v Ružinove. Ide o jeden zo série 16-tich prístrojov, ktoré sa nakúpili s miliónovými úsporami vďaka efektívne nastaveným pravidlám – centrálnemu obstarávaniu a elektronickej aukcii.

 
Nemocnica má prístroj najvyššej kategórie s garantovaným päťročným servisom. „Ide o špičkový prístroj s vysoko kvalitnými funkciami a presne nastavenými parametrami. Pacientovi tak garantuje precíznu diagnostiku a vďaka kvalitným parametrom aj viac vybavených pacientov v rovnakom čase v porovnaní s minulosťou,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. 


 „Nový moderný prístroj výrazne skvalitňuje podmienky na prácu pre náš zdravotnícky personál, obrovskou výhodou je aj záruka päťročného servisu pre prípad potreby. Diagnostikovanie pacientov s novým prístrojom sa nedá porovnať s prácou pri prístroji, ktorý má už svoj vek a vyžaduje si opravy. Nové CT prinieslo výraznú kvalitu tak pacientom, ako aj naším ľuďom, ktorí s prístrojom robia,“ povedala riaditeľka Univeruitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková.
„Prístroj je nápomocný aj pri diagnostike obéznejších ľudí. Má o niekoľko centimetrov širší otvor ako je štandardom v tejto triede, takisto vyššiu nosnosť stola a silný zdroj, čo sú nevyhnutné predpoklady pre diagnostiku obéznejších pacientov,“ povedal generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana, ktorý na centrálnych obstarávaniach prístrojovej techniky pre nemocnice pracuje.

CT najvyššej kategórie stálo 1 760 759 eur s DPH, vďaka elektronickej aukcii sa dosiahla úspora  takmer 30 %.
Na nákupe 16-tich CT prístrojov sa v porovnaní s českými cenami usporilo spolu približne 15 miliónov eur.