​Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská spolu s riaditeľom Operačného strediska ZZS SR Jurajom Hrehorčákom v utorok 8. októbra na Národnej cene záchrannej zdravotnej služby vo Zvolene ocenila tých, ktorí si to nesmierne zaslúžia. Zachraňujú životy. Odovzdávanie ocenení organizovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.
„Prácu všetkých ľudí – či už na operačnom stredisku alebo ľudí, ktorý denno-denne nasadzujú svoju energiu na záchranu životov v záchrannej zdravotnej službe, si nesmierne vážim. Ich prvoradou úlohou je  poskytnúť pacientovi pomoc počas prvých minút, ktoré rozhodujú o jeho ďalšom živote, preto v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti sú nesmierne dôležití. Pohotovo a obetavo zasahujú v najťažších chvíľach a záchrana ľudských životov sa pre nich stala celoživotným poslaním, za čo im z celého srdca ďakujem,“ uviedla ministerka zdravotníctva Kalavská.
Národnú cenu za výnimočný záchranársky čin profesionálneho záchranára si odniesla Monika Jágriková. Mimo služby pomohla mužovi, ktorý nereagoval a nedýchal, a vďaka tomu, že použila automatický externý defibrilátor (AED), mu zachránila život.
V kategórii výnimočný čin profesionálneho záchranárskeho tímu zvíťazila posádka Rýchlej lekárskej pomoci Krupina - Peter Spurný, Lenka Francistyová a Igor Parilla. Odborná porota ich ocenila za použitie tzv. vreckového ultrazvuku pri záchrane ľudského života.
Národná cena za rozvoj a propagáciu záchrannej zdravotnej služby patrí lekárke Táni Bulíkovej, neúnavnej propagátorke zlepšovania postupov v prednemocničnej neodkladnej urgentnej starostlivosti. Okrem toho pôsobí ako pedagogička, autorka odborných publikácií a prezidentka Slovenskej spoločnosti pre urgentnú medicínu a medicínu katastrof.
Národnú cenu za celoživotné dielo v záchrannej zdravotnej službe si na základe rozhodnutia odbornej poroty prevzala lekárka Mariana Šterbová, pôvodne anesteziologička, ktorá pôsobí v ZZS desiatky rokov a absolvovala stovky výjazdov k pacientom. Porota ocenila jej pomoc pri budovaní ZZS i osobné nasadenie v praxi a výchove budúcich zdravotníckych záchranárov.
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a riaditeľ OS ZZZ SR Juraj Hrehorčák s ocenenými záchranármi