Epidemiologická situácia sa za posledný týždeň na Slovensku stabilizovala, dokonca mierne zlepšila. Krajina tak nemusí pristupovať k zatváraniu ekonomiky. Ešte však nie je čas na uvoľňovanie opatrení. Pandemická komisia považuje za nevyhnutné predĺžiť núdzový stav. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Eduard Heger, dočasne poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR.

Po predĺžení núdzového stavu podľa Hegera volajú ľudia z nemocníc, samospráv či ministerstva vnútra. Predpokladá, že na vláde by s jeho schválením nemal byť problém. Tvrdí, že jeho zrušenie by prispelo k nárastu počtu úmrtí. "Verím tomu, že ak si každý poslanec uvedomí, o čom hlasuje, nemôže núdzový stav nepodporiť," uviedol na margo hlasovania o tejto otázke v parlamente.

V súvislosti s veľkonočnými sviatkami minister skonštatoval, že treba vydržať v dodržiavaní opatrení. "Neplánujme si, že Veľká noc bude taká, ako sme ju poznali v roku 2019," poznamenal. Ako upozornil, zatiaľ situácia umožňuje nesprísňovať opatrenia, ale nie ich uvoľňovať. Na úlohách, ktoré vznikli pri okrúhlom stole premiéra s odborníkmi, sa podľa Hegera pracuje.

Zdroj: TASR

Minister zdravotníctva Eduard Heger a štátny tajomník Peter Stachura o epidemickej situáciiiMinister zdravotníctva o aktuálnej epidemickej situácii

Foto TASR