„V rozprávkach, ktoré píšem, víťazí dobro nad zlom a život nad smrťou. Aj keď ľudstvo nikdy neporazí prírodu, mohli by sme spoločne zvíťaziť nad nevedomosťou, egoizmom a nezodpovednosťou,“ napísal Daniel Hevier pre informačnú kampaň Vakcína je sloboda ako svoj odkaz verejnosti.

Ministerstvo zdravotníctva na novej webstránke www.slovenskoproticovidu.sk prináša komplexné odpovede na viac než 40 otázok o očkovaní, vakcínach, ich benefitoch, ale aj možných nežiaducich účinkoch. Webová stránka zároveň predstavuje osobnosti, ktoré sa rozhodli informačnú kampaň podporiť svojim vplyvom a spoločenskou autoritou.

Od štartu očkovania máme na Slovensku zaočkovaných viac ako 123 tisíc ľudí, zdravotníkov a pracovníkov zariadení sociálnej starostlivosti v styku so seniormi, či seniorov nad 75 rokov. Na dosiahnutie kolektívnej imunity potrebnej pre návrat k životu bez obmedzení, však potrebujeme významne zvýšiť dôveru verejnosti v očkovanie a motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať.

Ďalší krok je kampaňová webová stránka

Očkovanie prvých Slovákov bola mediálna téma číslo jeden koncom minulého roka, facebooková stránka Ministerstva zdravotníctva SR pokračuje v boji proti dezinformáciám na sociálnych sieťach. Ďalším krokom v informačnej kampani spustenie webovej stránky prinášajúcej overené a presné informácie na jednom mieste. Stránka poskytne občanom potrebnú orientáciu v téme očkovania, a tí sa tak budú môcť rozhodovať a konať na základe faktov overených odborníkmi, verejnými zdravotníkmi, infektológmi či epidemiológmi, a nie na základe neoverených informácií. Webová stránka zároveň vytvára priestor pre názory celospoločensky rešpektovaných osobností, ktoré sa rozhodli podporiť očkovaciu kampaň na Slovensku s ústredným motívom Vakcína je sloboda.

Symbol kampane je nám známy

Kampaň Vakcína je sloboda a symbol víťazstva v písmene “V” nesú posolstvo, aké ľudí spájalo v mimoriadne zložitých historických chvíľach. Boli to však okamihy, kedy sme v boji o slobodu necúvli a zvíťazili. V svetových dejinách je symbol V symbolom víťazstva nad fašizmom. „V slovenských dejinách sme ním odprevadili do minulosti komunizmus a privítali demokraciu. Veríme, že dnes si s jeho pomocou takisto poradíme aj s koronavírusom a ochorením Covid-19, nad ktorým zvíťazíme a získame späť svoj slobodný život bez obmedzení,“ predstavil symbol kampane minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Názov webovej stránky slovenskoproticovidu.sk je zároveň výzvou, aby sme sa ako spoločnosť dokázali zjednotiť a spoločne zabojovali proti spoločnému nepriateľovi.

Vakcína je sloboda a jej mnohé variácie

Bez ohľadu na súčasný postoj k očkovaniu máme všetci jedno spoločné – pandémia každému z nás ubrala z osobnej slobody. Keďže vakcína predstavuje jediný efektívny spôsob ako zvíťaziť nad ochorením Covid–19, je prenesene jedinou cestou na slobodu, a to v akejkoľvek jej podobe. Pre učiteľa tak vakcína predstavuje možnosť opäť učiť v škole, pre jeho žiakov vzdelanie. Pre podnikateľov je nádejou na reštart, pre cestovateľov zase možnosť prekročiť hranice okresu, či štátu. Pre mnohých z nás znamená blízkosť a objatie s tými, ktorých sme dávno nevideli. „Vytvorený komunikačný koncept nám umožňuje mnohým cieľovým skupinám pripomenúť ich vlastnú motiváciu na očkovanie tým, že hlavné posolstvo, ktorým je sloboda, v ďalších variáciách pomenováva aj veľmi individualizovane,“ vysvetľuje Jana Pôbišová, riaditeľka komunikačného odboru MZ SR.

Informačnú kampaň už posilnili osobnosti

VAKCÍNA JE VÍŤAZSTVO nad zákerným súperom, stojí pri fotke s Marekom Hamšíkom, ktorý dodáva: „Na ihrisku sa rozhodujem sám. Pokiaľ ide o zdravie, dám a odborníkov“.

Spisovateľ Daniel Hevier má pri sebe logo s názvom VAKCÍNA JE PRÍBEH s dobrým koncom.

Hudobník Ondrej Kandráč používa slogan VAKCÍNA JE HUDBA, ktorú chceme počuť naživo a dodáva: „Len ak sa dáme zaočkovať, si budeme môcť opäť užívať radosť zo spoločných koncertov a rodinných osláv“.

Prvý zaočkovaný Slovák, lekár Vladimír Krčméry nesie hlavné posolstvo VAKCÍNA JE SLOBODA, po ktorej všetci tak túžime, aj s dovetkom: „Zverte svoje zdravie do rúk odborníkov. Očkovanie je pre mňa kľúčom k slobode“.

 

Kľúčovým prvkom stratégie informačnej kampane je zapojenie dôveryhodných osobností, ktoré dokážu spájať spoločnosť. Kreatívny koncept im vytvoril priestor pre ich osobné, autentické zapojenie tým, že im prispôsobuje verziu loga podľa oblasti, v ktorej pôsobia alebo obsahu ich osobného odkazu. Prvými osobnosťami podporujúcimi kampaň Vakcína je sloboda sú Zuzana Čaputová, Vladimír Krčméry, Viliam Dobiáš, Kamila Magálová, Elena Vacvalová, Renáta Názlerová, Adela Vinczeová, Daniel Hevier, Ondrej Kandráč, Matej Tóth, Marek Hamšík, učiteľ na diaľku 2020 Dávid Králik, prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík, Učiteľka roka 2020 Iveta Barková, katolícky kňaz a dobrovoľník na COVID oddelení Ján Kulan, zdravotná sestra ocenená Bielym srdcom Zuzana Polčinová.

“Všetkým osobnostiam, ktoré sa rozhodli podporiť našu kampaň veľmi pekne ďakujem. Robia tak bez nároku na honorár a s vedomím, že budú zaočkovaní v príslušnej fáze našej aktualizovanej očkovacej stratégie. Verím, že aj vďaka ich pomoci a intenzívnym šírením overených informácií sa nám podarí podporiť význam očkovania v očiach verejnosti,” povedal Marek Krajčí. Ministerstvo predpokladá postupné zapájanie ďalších odborníkov a osobností, nielen tých známych. „Budú medzi nimi nielen lekári a vedci, ale aj ľudia z regiónov, influenceri v online priestore, zástupcovia športu, kultúry, cirkvi, školstva a ďalších komunít či odvetví, v mnohých prípadoch aj ľudia či organizácie, ktoré budú časti verejnosti neznáme, no pre inú sú dôležité,“ vysvetľuje Jana Pôbišová. V čase lockdownu nie je reálne mnohé zo zúčastnených osobností fotiť či nakrúcať, preto do kampane aj z dôvodu ochrany svojho zdravia poskytli fotografie z vlastných archívov alebo iných dostupných zdrojov.

Zapojenie neziskových a pacientskych organizácií

Ministerstvo sa chce v ďalšej fáze informačnej kampane sústrediť aj na konkrétne skupiny obyvateľov, aktuálne na seniorov a ľudí s rizikovými diagnózami. Za týmto účelom postupne oslovuje na spoluprácu neziskové a pacientské organizácie a záujmové združenia. „V rámci informačnej kampane sme oslovili už takmer dvadsiatku organizácií, ktoré majú priamy kontakt na rôzne zraniteľné skupiny obyvateľstva s otázkou, ako im vieme pomôcť šíriť osvetu o očkovaní,“ uzavrela Jana Pôbišová.