​Ministerstvo zdravotníctva SR pripomína ľuďom nad šesťdesiat rokov, že majú nárok na PCR testovanie platené štátom. Výsledky PCR testu sú spravidla známe do 24 hodín (maximálne do 96 hodín)  - skoré testovanie je pritom veľmi dôležité pre nasadenie adekvátnej liečby.
 
Využívanie štátom hradeného PCR testovania je pri ohrozených skupinách dvojnásobne dôležité. V prípade podozrení či prvých príznakov COVID-19 rezort zdravotníctva odporúča využiť túto možnosť čo najskôr. Vďaka skorému potvrdeniu ochorenia je totiž možné omnoho efektívnejšie nasadiť vhodnú liečbu. Príkladom je podávanie lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir.
 
Napriek zníženej dostupnosti v Európe má Slovensko adekvátne zásoby tohto antivirotického lieku. O to viac je dôležité, aby sa liek využíval racionálne, efektívne a cielene podával pacientom, ktorí sú ohrození mierne až stredne ťažkým priebehom ochorenia. Vďaka PCR testovaniu je možné liek predpisovať priamo pacientom, ktorí Lagevrio potrebujú, vyhnúť sa hromadeniu liečiva „do zásoby“ či predpisovaniu z preventívnych dôvodov. 
 
Pacienti nad 60 rokov môžu požiadať o absolvovanie PCR testu cez registračný formulár NCZI - https://covidforms.nczisk.sk/covid-19-patient-form_pcr.php,
kde si môžu vybrať preferované miesto odberu. V prípade pozitívneho výsledku je potrebné kontaktovať lekára telefonicky a konzultovať s ním  svoj zdravotný stav.  Zoznam miest, kde sa dá PCR vyšetrenie absolvovať, je dostupný, napríklad, na stránke www.e-vuc.sk.
 
Okrem lieku Lagevrio ministerstvo zdravotníctva pracuje na nastavení distribúcie a cesty pacienta pre podávanie antivirotického lieku Paxlovid. Na základe ukončeného procesu verejného obstarávania a podpísanej zmluvy s výrobcom bude Slovensku dodaných 25 000 balení lieku už v auguste 2022.