Vyjadriť podporu myšlienkam kampane Vakcína je sloboda autentickými posolstvami a osloviť aj menšiny sa dobrovoľne bez nároku na honorár či poradie pri očkovaní rozhodli napríklad hudobníci Silvia a Ernest Sarkőziovci z kapely Cigánski diabli, herečka Judit Bárdos, sociálny pracovník a riaditeľ sociálneho podniku vo Valaskej Ivan Mako, Učiteľka Slovenska 2019 Angelika Hanesz pôsobiaca na ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským či choreograf a umelecký šéf tanečného divadla Ifjú Szivek (Mladé srdcia) Dušan Hégli.

Rady športovcov rozšírili olympijská medailistka v športovej streľbe a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková či trojnásobný držiteľ  Stanley Cupu Marián Hossa, pre ktorého je „Vakcína gólom, ktorý nás posúva k víťazstvu“. Ku kampani sa medzičasom pridal aj mons. Bernard Bober, arcibiskup a metropolita košickej arcidiecézy. 

 „Pokračujúci záujem osobností z rôznych spoločenských oblastí podporovať kampaň nás mimoriadne teší. Veľmi si vážime, že sa jej prostredníctvom delia o svoje úprimné spovede s verejnosťou. Osobnosti z radov menšín sa prihovoria svojim spoluobčanom aj v ich materinským jazykom. Je to totiž boj všetkých na Slovenska, v Európe vo svete a musíme v ňom zvíťaziť spoločne. Podpora osobností aj rastúca dôvera v zaočkovanie v prieskumoch nám dáva nádej a energiu biť sa s pandémiou,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Učitelia podporujúci kampaň vítajú, že rezort zdravotníctva posunul v poradí zaočkovanie pedagógov, aby zvýšil ich bezpečnosť a zvýšil tak šance na dlhodobé otvorenie škôl. „Už štvrtý mesiac učíme na diaľku. Zo začiatku to bolo zaujímavé, skúšali sme nové možnosti komunikácie. Dnes sa všetci chceme vrátiť do života bez obmedzení. Veľa vecí dokážeme ukázať na videu a pomocou digitálnych materiálov, ale skutočné pokusy, žiacke bádanie, tímová práca a diskusia o vlastných nápadoch je zaujímavejšia počas prezenčného vyučovania,“ hovorí Angelika Hanesz, učiteľka z Košíc, predvlani ocenená titulom Učiteľka Slovenska.

Kampaň Vakcína je sloboda pokračuje informačno-komunikačnou fázou. Okrem osobných odkazov mienkotvorných osobností a databázy overených faktov o vakcínach na webe www.slovenskoproticovidu.sk, odborný obsah v spolupráci s mimovládnymi a pacientskymi organizáciami prispôsobuje konkrétnym skupinám. V rámci kampane sa tvorí užitočný obsah aj pre početné diagnózy. Pre ľudí s mentálnym postihnutím sa pripravujú informácie v tzv. „easy to read“ formátoch. Kampaňová webstránka získa jazykové mutácie a pribudnú na nej ďalšie praktické informácie.
Kampaň v čase, keď príde na rad očkovanie verejnosti plánuje aj výraznejšie mobilizačnú fázu s cieľom dosiahnuť zaočkovanie aspoň 70% populácie potrebných na dosiahnutie kolektívnej imunity.


Ernest Šarközi, hudobník (Cigánski diabli) – VAKCÍNA JE RIEŠENIE

Nikdy v živote by som si nedovolil, ako hudobník, sa vyjadrovať k takej vážnej a odbornej záležitosti, ako je ochorenie. V tomto prípade pandémia, konkrétne vakcinácia proti tejto pliage. Jediné, čo môžem, je poprosiť všetkých spoluobčanov, aby sme skúsili počúvať odborníkov, lekárov a vedcov.  A aby sme si na základe ich výnimočných daností a skúseností vo svojom odbore, dokázali urobiť vlastný úsudok, a spoločne tak zabojovať proti tejto zákernej chorobe. Mňa odborníci presvedčili, že pre moju nadváhu a cukrovku, bude najlepším riešením vakcinácia.

Judit Bárdos, herečka – VAKCÍNA JE CESTA VON Z IZOLÁCIE (A VÉDŐOLTÁS KIÚT A BEZÁRTSÁGBÓL)

Som presvedčená, že každý z nás sa už nevie dočkať, kedy táto pandémia plná neslobody skončí.
Vakcína pomôže urýchliť tento proces a zachrániť množstvo životov. Tváriť sa, že je to hlúposť, je nezmyselná rebélia. Osobne sa už vopred teším, kedy na mňa príde rad a budem sa môcť zaočkovať.
Teším sa na kultúrne zážitky v kinách, divadlách, na koncertoch, festivaloch. Teším sa na osobné stretnutia.

Gondolom mindannyian nagyon várjuk már, hogy végre múlt időben beszélhessünk a járványidőszakról.  A védőoltás segít elérni e közös vágyunk, de ami a legfontosabb, hogy életeket menthet meg. Badarság azt hinni, hogy a vakcina értelmetlen, vagy veszélyes.
Én már alig várom, hogy újra szabadon elmessek moziba, színházba, koncertekre, fesztiválokra. Vágyom az emberközeli élményekre, találkozásokra. Én nem félek a védőoltástól.


Danka Barteková, olympijská medailistka v športovej streľbe a členka Medzinárodného olympijského výboru - VAKCÍNA JE KROK K VÍŤAZSTVU NAD PANDÉMIOU

Verím, že pre mnohých je v vakcína v súčasnosti kontroverznou témou. Ja mám však v otázke očkovania úplne jasno. Očkovať sa dám. Prečo? Pretože chcem byť zodpovedná k sebe a svojmu zdraviu. Kvôli športu veľa cestujem, stretávam mnohých ľudí a nikdy nemám istotu, že sa vírusom nenakazím, napriek dodržiavaniu všetkých odporúčaní a opatrení. Nechcem zbytočne riskovať. Avšak očkovanie podstúpim aj z iného dôvodu. Chcem brať ohľad aj na ľudí, s ktorými sa dennodenne stretávam, pre ktorých môžem predstavovať riziko a nechtiac im ohroziť zdravie, či dokonca aj život.
Verím vede, výskumom, odborníkom a vedcom, ktorí vyvinuli nadľudské úsilie na to, aby pomohli svetu zvíťaziť nad pandémiou v čo najkratšom čase. V športovom svete by za to dostali medailu, či pohár pre víťazov, nie tzv. „hejty“. A keď už sme pri tom športe, v júli cestujem do Japonska na olympijské hry reprezentovať našu krajinu. A práve vďaka vakcíne, to bude bez rizika, že ohrozím seba, či obyvateľov Japonska, ktorí privítajú športovcov a tímy z celého sveta bez strachu. Vakcína nie je len sloboda. Je to krok bližšie k víťazstvu nad pandémiou.

Marián Hossa, trojnásobný víťaz Stanley Cupu – VAKCÍNA JE GÓL, KTORÝ NÁS POSÚVA K VÍŤAZSTVU

Každý z nás je z posledných mesiacov unavený, ale práve v čase, keď nám vyčerpanosť už takmer nedovolí pokračovať, máme na dosah niečo, čo nám pomôže poraziť zdatného súpera. Vakcína je doslova injekcia, ktorá nám dodá silu vzoprieť sa a žiť opäť tak, ako predtým.

Mons. Bernard Bober, arcibiskup metropolita Košickej arcidiecézy - VAKCÍNA NÁDEJ

Už skoro rok žijeme náročný čas COVID pandémie. Je to čas skúšky pre celú našu spoločnosť, ba i pre celé ľudstvo. V modlitbe denne myslím na všetkých chorých a trpiacich a na všetkých, ktorí sa im snažia pomôcť. Na lekárov, zdravotníkov, nemocničný personál i na mnohých dobrovoľníkov.
Medzi nimi sú aj naši kňazi dobrovoľníci, ktorí sa odvážne rozhodli ísť pomôcť do nemocníc, dokonca aj na samotné COVID oddelenie. Verím a dúfam, že aj vďaka očkovaniu, ktoré odporúča aj Vatikán i samotný pápež František, táto náročná covidová doba už skoro pominie. A potom sa už veľmi teším na osobné stretnutie s našimi veriacimi a kňazmi i na spoločné slávenie Eucharistie pri našich tradičných púťach.

Odkaz na fotky a vizuály: https://we.tl/t-ijvMnKlBzK