Na ministerstve zdravotníctva dnes (18. septembra 2012) zasadala medzirezortná komisia pre prijatie preventívnych opatrení v súvislosti s možnými otravami občanov SR metylalkoholom. Na zasadnutí  komisie sa zúčastnili ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, minister  pôdohospodárstva a rozvoja vidieka  Ľubomír Jahnátek, predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou  Monika Pažinková, hlavný hygienik SR Ivan Rovný, zástupcovia  ministerstva vnútra, ministerstva hospodárstva, ministerstva zahraničných vecí, Colnej správy SR, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
 
Na základe analýzy doterajšej situácie, ktorú prerokovali členovia komisie, Slovensko pozastaví dovoz a predaj alkoholu vyrobeného v Českej republike. Ako informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, rozhodla o tom komisia aj s prihliadnutím na skutočnosť, že výskyt otravy pančovaným alkoholom v Prešove ukázal, že mediálne výstrahy na ochranu zdravia občanov nestačia.
 
Rozhodli sme sa pristúpiť k razantnejším krokom, pretože je potrebné a nevyhnutné chrániť zdravie a životy slovenských občanov,“ zdôraznila ministerka Zvolenská. Ministerka ďalej informovala, že zdravotný stav pacientov, ktorí boli hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove, je dobrý, dnes boli prepustení domov a ďalší štyria by mali opustiť nemocnicu v stredu (19.9.). Na margo tejto skutočnosti ministerka Zvolenská konštatovala: „Pevne verím, že prešovský prípad bol posledný a všetky opatrenia, ktoré prijímame, sú preventívne a preventívnymi aj zostanú!“ Ministerka ďalej pokračovala: „V rámci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, v Prešove a Úradu verejného zdravotníctva  SR v Bratislave sme  zriadili pohotovostné služby, ktoré budú prijímať vzorky na stanovenie metanolu v alkohole. Verejnosť môže priniesť vzorku na laboratórne vyšetrenie na príslušný regionálny úrad,“ uviedla ministerka Zvolenská.  
 
Minister Ľubomír Jahnátek informoval, že zákaz dovozu a predaja alkoholu vyrobeného  v Českej republike bude platiť oddnes (18. septembra 2012) - od 17.00  h. 
 
             ​
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR  Ľubomír Jahnátek  na brífingu po zasadnutí medzirezortnej komisie.