Dňa 28. mája 2024 v zmysle pravidiel EÚ o štátnej pomoci Európska komisia (EK) schválila prvý dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI) v oblasti zdravotníctva „IPCEI Med4Cure“. Projekt je zameraný na podporu najdôležitejšieho európskeho výskumu, inovácií a prvého priemyselného zavádzania zdravotníckych výrobkov, ako aj inovačných procesov výroby liekov, prispievajúcich k dosiahnutiu cieľov európskej zdravotnej únie. Prinesie inovácie zamerané na choroby, v prípade ktorých neexistujú uspokojivé prostriedky prevencie alebo liečby, a zvýši pripravenosť EÚ na vznikajúce ohrozenia zdravia, ako aj rozvoj európskej bioekonomiky.

Projekt IPCEI Med4Cure spoločne pripravilo a oznámilo šesť členských štátov: Belgicko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Slovensko a Španielsko. Tieto štáty poskytnú z verejných zdrojov až 1 miliardu eur, ktorá by mala priniesť ďalších 5,9 mld. eur v podobe súkromných investícií. V rámci tohto projektu 13 spoločností pôsobiacich v jednom či viacerých členských štátoch zrealizuje 14 vysoko inovačných projektov, z ktorých vzíde viac ako 70 plánovaných spoluprác. Slovenskú republiku budú v projekte reprezentovať vedúce slovenské biotechnologické spoločnosti  Biomedical Engineering a Sensible Biotechnologies, ktoré ako jediné splnili náročné kritéria hodnotenia Európskej komisie.

Projekt vedie ku skvalitneniu zdravotnej starostlivosti a zlepšeniu pripravenosti EÚ na vznikajúce ohrozenia zdravia. Jeho cieľom je urýchliť medicínsky pokrok a podporiť odolnosť zdravotníckeho sektora EÚ, a to: 

zlepšením objavovania liekov, najmä v oblasti zriedkavých chorôb,
vývojom inovačných a udržateľnejších procesov výroby liekov,
udržateľnosťou výrobných technológií prelomových liečebných postupov, od personalizovanej liečby  po využívanie pokročilých digitálnych technológií.

Dokončenie projektu IPCEI sa plánuje na rok 2036, pričom harmonogramy sa líšia v závislosti od jednotlivých projektov a zúčastnených spoločností. Podľa zúčastnených členských štátov sa očakáva, že vznikne približne 6000 priamych a nepriamych pracovných miest.

Komisia posúdila navrhovaný projekt podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci a zistila, že projekt spĺňa povinné podmienky stanovené v jej oznámení, ktorých cieľom je motivovať členské štáty k podpore kriticky dôležitých inovačných projektov prispievajúcich k hospodárskemu rastu, zamestnanosti a konkurencieschopnosti. Pravidlá projektov IPCEI zaručujú, že hospodárstvo EÚ bude z podporovaných investícií vo všeobecnosti profitovať a obmedzujú možné narušenia hospodárskej súťaže.

Spoločnosť Biomedical Engineering získala európsky projekt CUSTOMED v rámci výzvy IPCEI Med4cure, ktorého riešiteľmi sú desiatky významných európskych biotechnologických spoločností, kam patrí Sanofi (Francúzsko), OncoRNA ( Belgicko), Sanofi  (Taliansko), Fagoterapia (Taliansko) a ďalšie. 

Biomedical Engineering je medzinárodne uznávaná high-tech spoločnosť so 14 ročnou praxou, ktorá navrhla a vyrobila stovky personalizovaných kostných náhrad ľudského tela a dodala vyše 70 000 kusov sériových implantátov nadnárodným spoločnostiam. 

Projekt CUSTOMED je budúcnosťou v oblasti implantológie a tkanivového inžinierstva. Výstupom projektu bude technológia budúcnosti využívajúca 3D biotlač a bioreaktory s aplikáciou umelej inteligencie pre tvorbu personalizovaných náhrad chrupavkového tkaniva. Pomocou tejto technológie budú môcť pacienti získať napr. nové vlastné biologické medzistavcové platničky. 

Zariadenie bude zároveň slúžiť na testovanie rôznych typov novovyvíjaných liečiv pre závažné ochorenia. CUSTOMED technológia ako súčasť  „výrobnej nemocnice“ dáva nádej pacientom s ochorením a poškodením kostného a chrupavkového tkaniva a umožní rýchlejšiu dostupnosť nových liečiv.

V rámci projektu EUmRNA, Sensible Biotechnologies (“Sensible”) vyvíja platformu SensiRNA na prirodzenú výrobu bezpečnej mRNA. Platforma, ktorú vyvíja Sensible, je prvou a zároveň najpokročilejšou technológiou na produkciu prírodnej mRNA efektívnym a škálovateľným spôsobom s využitím optimalizovaných živých buniek.

Sensible Biotechnologies je rýchlo rastúci globálny startup s laboratóriami na Slovensku, vo Veľkej Británii a v Spojených Štátoch. Za menej než tri roky od svojho vzniku získal od  špičkových európskych a amerických biotechnologických investorov viac ako 10 miliónov dolárov, uzatvoril strategické partnerstvo s biotechnologickým gigantom Ginkgo Bioworks a momentálne rokuje s ďalšími veľkými biotechnologickými spoločnosťami o spolupráci na rozvoji biotechnologickej infraštruktúry na Slovensku a tvorbe pracovných miest v sektore biotechnológií.

“Našou víziou je vyvinúť novú generáciu bezpečnejších, účinnejších a dostupnejších mRNA liekov. Zároveň chceme pomôcť vybudovať kľúčovú infraštruktúru na biologickú výrobu na Slovensku, priniesť kvalitné zahraničné investície a vytvoriť množstvo pracovných pozícií v biotechnologickom sektore a tak pomôcť spraviť zo Slovenska relevantného hráča v oblasti biotechnológií. Na Slovensku vidíme veľa sľubného talentu a príležitostí na rast,” povedal Miroslav Gašpárek, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Sensible. 

Projekt EUmRNA spoločnosti Sensible, spolufinancovaný v rámci celoeurópskeho programu “IPCEI on Health (Med4Cure)” prinesie na Slovensko nielen prelomové technológie, no i mnoho zaujímavých pracovných pozícií, v potenciálne znevýhodnených regiónoch. Cieľom projektu je finalizácia vývoja technológie bunkovej výroby mRNA, zakončená schválením finálneho medicínskeho produktu, vytvorenie pozitívnych dopadov na slovenský biotechnologický ekosystém a ukotvenie postavenia Slovenska ako centra biotechnologických inovácií.

​​