​Ministerstvo zdravotníctva pokračuje vo veľkom upratovaní liekovej politiky a nastavuje pravidlá tak, aby mal pacient pri každej diagnóze liek bez doplatku alebo so sociálne akceptovateľným doplatkom. Po novom sa tak odstránia vyššie doplatky za rozdielne množstvo liečiva v lieku, tzv. „silu lieku“. 
 
Odborníci na ministerstve zdravotníctva nastavujú systém tak, aby sa pacient nemusel v lekárni obávať existenčných doplatkov. „Prax ukázala, že pacienti nemali pri všetkých diagnózach dostupný liek bez doplatku alebo so sociálne akceptovateľným doplatkom. V liekovej politike preto pokračujeme vo veľkom upratovaní, až 400 liekov bude preradených do nových referenčných skupín tak, aby mal pacient zabezpečenú liečbu bez ohľadu na „silu lieku“, ktorú mu predpísal jeho lekár,“ vysvetľuje štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.
 
Ako príklad z praxe možno uviesť liek na mnohopočetný myelóm, čo je druh rakoviny, ktorá útočí na určitý druh bielych krviniek. Na trhu dnes existuje v troch rôznych „silách lieku“, 10, 15 a 25 mg, pričom iba najsilnejší 25 mg bol plne hradený. Po novom budú plne hradené aj 10mg a 15mg balenia. „Táto zmena zabezpečí dostupnosť liečby pre pacientov s rovnakou diagnózou, bez ohľadu na ich individuálne potreby dávkovania,“ doplnila štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.
 
Zmeny a úpravy v oblasti liekovej politiky vedenie ministerstva zdravotníctva aktívne komunikuje aj s pacientmi, prostredníctvom pacientskych organizácií. Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková: „Počúvame tých, pre ktorých zmeny robíme, preto avizované kroky konzultujeme aj s pacientmi v zastúpení Asociácie na ochranu práv pacienta. Ich pripomienkam dôsledne načúvame a vyhodnocujeme ich.“
 
Upratovanie v referenčných skupinách liekov bude mať pozitívny dopad aj na revízie úhrad v oblasti liekovej politiky. „Revíziami sa tak nastavia pravidlá na rozumné a efektívne narábanie so zdrojmi verejného zdravotného poistenia, po uprataní v referenčných skupinách následne eliminujeme riziko vysokých doplatkov, pretože pacient bude mať k dispozícii liek s nižším či sociálne únosným doplatkom, no s rovnakou účinnou látkou a silou, ktorú potrebuje,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.
 
Na Slovensku máme k 1. júlu kategorizovaných 4 291 liekov, teda tých, ktoré sú pre pacientov k dispozícii po predpísaní lekárom z verejného zdravotného poistenia v plnej alebo čiastočnej úhrade. Nové referenčné skupiny budú nastavené v praxi od najbližšej jesene.
 
Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti pracuje na ohlásenej zmene legislatívy v rámci sociálneho balíčka Vlády SR, ktorý sa dotýka najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov. Ide o úpravu zákonov, ktorými sa zrušia doplatky za lieky pre deti do šiestich rokov veku, ľudí ťažko zdravotne postihnutých a dôchodcov, pri ktorých sa bude zohľadňovať výška ich príjmu, a to do výšky doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku.