Minister financií SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský v stredu podpísali memorandum o spolupráci oboch rezortov. Dokument definuje 17 úsporných, systémových aj hodnotových opatrení, ktoré majú výrazným spôsobom zlepšiť fungovanie zdravotníctva na Slovensku.

Úsporné opatrenia v memorande môžu priniesť tomuto sektoru len tento rok až 50 miliónov eur navyše a majú tak potenciál zabezpečiť zdroje na ďalšie priority rezortu zdravotníctva. Ide napríklad o elektronizáciu zdravotníctva (e-lab alebo e-objednávanie), transparentné pravidlá pre výnimky na lieky alebo efektívnejšie hospodárenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

„Memorandum je výsledkom niekoľko mesačných rokovaní. Všetky opatrenia by mali viesť k zefektívneniu využitia finančných prostriedkov v zdravotníctve, ktoré bolo dva roky ťažko skúšané pandémiou, akú svet za posledné desaťročia nezažil,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na spoločnej tlačovej konferencii. „Hlavným cieľom memoranda je zabezpečiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť a nájsť aj vnútornú efektivitu v systéme. A ministerstvo financií chce byť v tomto smere nápomocné,“ doplnil minister financií Igor Matovič.

Memorandum o spolupráci je ďalším spoločným krokom rezortov na pomoc zdravotníctvu a priamo súvisí s uvoľnením finančných prostriedkov vo výške 365 miliónov eur do verejného zdravotného poistenia. Akékoľvek dofinancovanie totiž nie je v dlhodobom horizonte efektívne bez prijatia systémových opatrení. Časť z tejto sumy bola podmienená aj uzatvorením zmlúv so štátnymi nemocnicami, čo sa VŠZP podarilo splniť.

memorandum-mf-mz.png