Čerpanie finančných prostriedkov z európskych fondov v gescii ministerstva zdravotníctva nielen dosiahlo stanované ciele, ale ich aj prekročilo.  Namiesto plánovaných 65 miliónov eur bolo čerpanie ku koncu roka 72 milióna eur. Za úspechom je zmena prístupu a individuálna komunikácia s realizátormi. Peniaze z projektov pomáhajú zlepšiť situáciu v zdravotníckych zariadeniach. Rezort reagoval na pandémiu COVID-19 a umožnil čerpanie prostriedkov aj na projekty zamerané na boj proti nej. 

Ministerstvo zdravotníctva je na  úrovni implementácie európskych fondov v programovom období 2014-2020, sprostredkovateľským orgánom pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP), v rámci ktorého je gestorom špecifických cieľov. Prvý z cieľov je zameraný na modernizáciu primárnej zdravotnej starostlivosti (2.1.2 Modernizovať zdravotnícku infraštruktúru za účelom integrácie primárnej zdravotnej starostlivosti). Druhý sa týka ústavných zariadení (2.1.3 Modernizovať infraštruktúru ústavných zariadení poskytujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť, za účelom zvýšenia ich produktivity a efektívnosti). V máji bol operatívne  pridaný ďalší cieľ. Ten reaguje na pandémiu nového koronavírusu (2.1.4 Posilnenie kapacít v zdravotníckom systéme a ochrana verejného zdravia ako reakcia na pandémiu COVID-19).

Na opatrenia v gescii ministerstva bolo predpísaných na čerpanie 55 miliónov (v zmysle pravidla  (N+3). Plán čerpania bol stanovený na 65 miliónov. Cieľ ministerstvo nielen splnilo,  ale dokonca  prekročilo. Celkové čerpanie ku koncu roka dosiahlo 72 miliónov eur (vo vyjadrení celkových oprávnených kumulatívnych výdavkov až 104 500 000 eur). „V neposlednom rade je úspech aj vizitkou  samotných realizátorov projektov a teda zdravotníckych zariadení a centier zdravotnej starostlivosti, ktorým by sme chceli poďakovať za ústretovú spoluprácu,“ vyzdvihol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Za spoluprácu poďakoval aj Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, pod ktoré v tomto roku prešiel riadiaci orgán. 

Rezort zdravotníctva sa zameral  na stabilizáciu odborného  personálu a zaviedol proklientský orientovaný manažment. „Považujeme za úžasný výsledok, nakoľko celý sektor zdravotníctva mal vzhľadom na pandémiu značne skomplikované podmienky realizácie projektov, najmä s ohľadom na prebiehajúce stavebné práce čo vyvolávalo potrebu viacerých zmien v projektoch,“ vyzdvihol generálny riaditeľ Sekcie európskych programov a projektov Peter Ferjančík Ako dodal, ku projektom pristupujú individuálne a s realizátormi pravidelne komunikujú. Zásadným faktorom, ktorý mal vplyv na čerpanie bola aj pružná reakcia v rámci špecifického „Covid“ cieľa formou realizácie národného projektu. Z prostriedkov ÉU sa  v expresnom čase, podarilo zrefundovať už zakúpené pľúcne ventilácie a materiálno technické vybavenie v hodnote 10 miliónov eur

Ministerstvo  pôsobilo aj v úlohe realizátora projektov, teda prijímateľa (partnera) finančných prostriedkov, v iným operačných programoch.  V roku 2021 plánuje rezort zdravotníctva vyhlásiť aj záverečné  výzvy IROP, resp. realizáciu národných projektov zameraných na  ambulancie, záchranky a dodatočne mobilizované subjekty. Tieto aktivity by mali byť zrealizované v prvom štvrťroku. Ministerstvo je aktívne aj v príprave nového programového obdobia v rámci Operačného programu Slovensko, v priamych iniciatívach Európskej komisie, ako napríklad EU4health, ESF+, resp. v rámci Švajčiarskych finančných nástrojov. O ďalších krokoch budeme priebežne informovať.