Národná linka na podporu duševného zdravia, ktorá bola spustená v júli 2021, bude naďalej k dispozícii pre každého, kto potrebuje pomoc odborníkov so svojimi psychickými problémami. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský rozhodol o jej prevádzkovaní do konca mája 2023. Odborníci na linke budú v posilnených službách k dispozícii aj počas nadchádzajúcich sviatkov, počas ktorých obvykle zaznamenávajú zvýšený počet volaní.

Ministerstvo zdravotníctva pôvodne zriadilo Národnú linku na podporu duševného zdravia v rámci plnenia opatrení Plánu obnovy a odolnosti v oblasti podpory duševného zdravia v júli 2021 na obdobie 12 mesiacov ako opatrenie na elimináciu dôsledkov pandémie na duševné zdravie. Činnosť linky bola predĺžená do konca roku 2022 a napokon bude pokračovať do konca mája 2023. 

Národná linka na podporu duševného zdravia funguje v pracovných dňoch od 14.00 do 22.00 hod. a počas víkendov od 10.00 do 18.00 hod. Keďže najväčší nápor na psychiku je počas sviatkov, ministerstvo rozširuje dobu prevádzky počas týchto dní. Na Štedrý deň (24.12.2022) bude linka fungovať od 10.00 do 22.00 hod. a počas Silvestra (31.12.2022) od 10.00 do 24.00 hod.  Volať môže každý, kto potrebuje rady a usmernenia od skúseného psychológa.

Číslo Národnej linky na podporu duševného zdravia je 0800 193 193.

Nakoľko starostlivosť o duševné zdravie patrí medzi priority rezortu zdravotníctva a potreba podpory tejto oblasti sa javí ako veľmi dôležitá v dôsledku udalostí posledných rokov – pandémie ochorenia covid-19, ako aj vojenského konfliktu na Ukrajine, padlo rozhodnutie o ďalšom predĺžení fungovania linky. Činnosť linky sa ukázala ako veľmi potrebná v tejto dobe. Bez duševného zdravia ani nemožno hovoriť o skutočnom zdraví,“ zdôraznil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Linka ponúka online psychologické poradenstvo s cieľom poskytnúť anonymnú a dištančnú formu komunikácie pri poskytovaní služieb v oblasti starostlivosti o duševné zdravie. Prináša bezpečný priestor na rozhovor o neistote, obavách, či psychických problémoch v časoch následkov pandémie, aktuálneho vojenského konfliktu na Ukrajine, či iných neistotách, ktoré prináša súčasná doba. Odborníci poskytujú podporu aj zdravotníkom, ktorí zažívajú nadmernú záťaž a sú vystavovaní zvýšenej pravdepodobnosti rozvoja stresom podmienených psychických porúch. Poradia volajúcim pri zvládaní akútnej stresovej reakcie, či príznakoch rozvíjajúcej sa posttraumatickej stresovej reakcie na mimoriadne stresové udalosti. 

Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa občania obracajú na odborníkov, sú, napríklad, panické ataky, osamelosť, neistota, zdravotné problémy, ktoré klient ťažko zvláda, úzkosti a depresie, ale ide aj o získavanie  informácií o psychických poruchách kvôli trpiacim príbuzným. Ľudia zápasia aj s ťažkosťami so začlenením sa do spoločnosti, nepochopením zo strany okolia, syndrómom vyhorenia, vzťahovými problémami v rodinách, konfliktami či prípadnými samovražednými sklonmi. 
 
Ľuďom, ktorí potrebujú pomoc pri riešení rôznych problémov a životných situácií, poskytuje služby 25 odborníkov vrátane 2 supervízorov. Počet volajúcich má rastúcu tendenciu, priemerný počet hovorov je približne 280 mesačne. Od marca 2022 bola v dôsledku vojenského konfliktu na Ukrajine zriadená služba pre poskytovanie poradenstva aj v ukrajinčine. Poradenstvo na tzv. „slovenskej linke“ poskytuje 15 poradcov, na tzv. „ukrajinskej linke“ je to 9 poradcov a jeden supervízor. 

O činnosti linky sa verejnosť môže dozvedieť aj v newslettri, ktorý bol preložený aj do ukrajinského jazyka a distribuovaný do zariadení poskytujúcich psychologickú/psychiatrickú starostlivosť. Zároveň bol identifikovaný okruh odborne relevantných ambulancií a nemocníc, ktoré ponúkli spoluprácu pri starostlivosti o volajúcich klientov pri riešení ich problémov, s ktorými poradcovia na linke aktívne spolupracujú.
logo POO MZ SR.jpg