​Nie každý má to šťastie stráviť najkrajšie sviatky v roku doma, v kruhu svojich najbližších. Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s  Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a štátnym podnikom Lesy SR preto aj tento rok zorganizovalo projekt „Stromček pod stromček“. Do slovenských nemocníc tak poputovali desiatky živých vianočných stromčekov, z ktorých sa tešia pacienti i zdravotnícky personál.
 
Od 4. decembra do zdravotníckych zariadení po celom Slovensku prúdia živé stromčeky, aby aj tu panovala sviatočná vianočná nálada. „Každý z nás by najradšej trávil Vianoce doma pri svojej rodine, no nie každý má, žiaľ, také šťastie. Pacientom, dospelým i deťom, chceme spríjemniť pobyt v nemocniciach, a preto oceňujem, že rezorty zdravotníctva a pôdohospodárstva spolu s Lesmi SR pokračujú v tejto šľachetnej činnosti a aj tento rok pokračujú v projekte Stromček pod stromček. Verím, že živé vianočné stromčeky vykúzlia úsmev a radosť na tvárach pacientov v nemocniciach a dodajú im chuť rýchlo sa vyliečiť a vrátiť sa domov,“ vyjadril sa predseda vlády SR Peter Pellegrini, poverený vedením Ministerstva zdravotníctva SR.
 
Projekt „Stromček pod stromček“ je už tradičnou predvianočnou spoluprácou rezortu zdravotníctva, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Lesov SR. Viac ako šesťdesiat stromčekov daroval do slovenských štátnych aj súkromných zdravotníckych zariadení štátny podnik Lesy SR spadajúci práve pod rezort pôdohospodárstva.
 
„Pacientom a aj zdravotníckemu personálu, ktorí musia tráviť sviatky v nemocniciach, síce nedokážeme darovať teplo domova, ale zato vieme navodiť pocit vianočnej atmosféry. Za posledné štyri roky sa nám podarilo rozdať nemocniciam na celom Slovensku stovky živých stromčekov, z ktorých väčšinu naši lesníci vypestovali pre tento účel na špecializovaných plantážach. Tešíme sa, že živé slovenské stromčeky budú rozvoniavať nemocnice aj tento rok,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.
 
„Stalo sa pre nás už milou tradíciou, že môžeme kúsok prírody priniesť aj pre tých, ktorí vianočné sviatky netrávia doma,“ dodal generálny riaditeľ LESY SR Marian Staník.     
 
Radosť z vianočných stromčekov majú pacienti po celom Slovensku. Potešili sa z nich aj malí pacienti v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. ,,Stromček pod stromček je krásna tradícia, ktorá prináša do našej nemocnice tú pravú vianočnú atmosféru a vôňu ihličia. Radosť z nej máme všetci - malí pacienti, lekári, sestry, ostatný zdravotný personál a zamestnanci nemocnice,“ povedal generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb Ladislav Kužela a poďakoval Lesom SR, ktoré aj tento rok darovali nemocnici živý vianočný stromček. 
 
Vyzdobené stromčeky spríjemňujú atmosféru pacientom, ale aj zamestnancom zdravotníckych zariadení, mnohí z nich budú počas vianočných sviatkov v práci. „Táto milá aktivita sa už stala každoročnou tradíciou a môžem povedať, že v nemocniciach UNB tieto stromčeky vytvárajú skutočnú vianočnú atmosféru, z ktorej sa tešia najmä pacienti, návštevníci nemocnice a v neposlednom rade aj naši zamestnanci,“ uzavrela riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková.
Vianoce v nemocniciach pacientom aj tento rok spríjemnia živé vianočné stromčeky