Pandémia COVID-19 neohrozí napredovanie liečby detských onkologických ochorení na Slovensku. Zahraničnú spoluprácu odborníkov z rôznych krajín na Klinike detskej hematológie a onkológie (KDHaO) v Bratislave bude odteraz zabezpečovať nový technologicky vyspelý priestor, ktorý umožní online konzultácie špičkových špecialistov z celého sveta. Takzvané telekonzílium sa podarilo Klinike zrealizovať vďaka pomoci neziskovej organizácie Deťom s rakovinou n.o. 
 
„Telemedicínu považujem v adekvátnych prípadoch za efektívny nástroj, ktorý má svoje významné miesto a opodstatnenie. Liečba u detí smeruje k individuálnemu prístupu. Naším spoločným cieľom je, aby mal pacient dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť a zdravotnícki pracovníci adekvátne podmienky na svoju prácu. Je to záväzok a zároveň aj príležitosť skvalitniť systém zdravotníctva na Slovensku," uviedol štátny tajomník MZ SR Peter Stachura, ktorý sa dnes zúčastnil na slávnostnom otvorení priestorov.
 
Onkologické ochorenia pediatrických pacientov patria medzi zriedkavé ochorenia. Na Slovensku tvoria iba 0,5 – 1 % všetkých prípadov rakoviny ročne. Liečba detí preto prirodzene smeruje k individuálnemu prístupu a personalizovanej liečbe, a vzhľadom na pomerne malý počet pacientov (ročne pribudne priemerne 180) je v niektorých prípadoch nevyhnutné využiť skúsenosti zahraničných expertov, aj vďaka ktorej dostávajú deti na Slovensku rovnako kvalitnú zdravotnú starostlivosť ako v najvyspelejších krajinách sveta. 
 
Keď príde liečba za pacientom
 
Telekonzílium je novovybudovaná miestnosť na Klinike detskej hematológie a onkológie, ktorá umožňuje pravidelné vysoko odborné konzultácie odborníkov alebo celých teamov špecialistov, a tým sprostredkúva pacientovi takú diagnostiku a poradenstvo, aké sú štandardom v krajinách, kde je liečba rakoviny u detí na najvyššej úrovni, akú v súčasnosti medicína poskytuje. „Každý rodič by išiel až na kraj sveta, aby zabezpečil svojmu dieťaťu tie najlepšie dostupné možnosti liečby onkologického ochorenia. My robíme všetko preto, aby sa nám tie najlepšie možnosti podarilo priniesť bližšie k u nás liečeným deťom,“ hovorí prednostka Kliniky detskej hematológia a onkológie  (KDHaO) doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD.
 
Miestnosť sa podarilo vybudovať najmä vďaka finančnej pomoci donorov organizácie Deťom s rakovinou n.o., ktorá na klinike pôsobí. „Priama konzultácia zdravotného stavu pacienta s odborníkmi z celého sveta v reálnom čase a zdarma prináša pacientom nádej a klinike vysokú pridanú hodnotu. Práve prinášanie špičkovej kvality služieb pre deti liečené na onkológii je našim cieľom a darí sa nám ho napĺňať len vďaka našim podporovateľom,“ hovorí Dáša Malá Fabšíková, riaditeľka organizácie Deťom s rakovinou n.o.
 
O krok bližšie k svetovým štandardom 
 
Telekonferencie so zahraničnými odborníkmi nie sú na Slovensku novinkou. S lídrom pre detské  onkologické ochorenia v USA, profesorom Stephenom P. Hungerom, MD., vedúcim divízie onkológie z Children´s Hospital of Philadelphia a riaditeľom Centra pre výskum detskej rakoviny (Center for Childhood Cancer Research) pravidelne komunikuje KDHaO od roku 2015.
 
Konzultácie sa začali na pôde Veľvyslanectva USA s podporou vtedajšieho veľvyslanca Spojených štátov, od augusta 2020 však môžu plnohodnotne a na vysokej technologickej úrovni prebiehať priamo na pôde kliniky  v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. „S tímom pána profesora Stephena P. Hungera konzultujeme v priemere 5 prípadov za 2 mesiace. Ide o bežnú prax, takzvaný „second opinion“, teda vyhľadanie druhého názoru v prípadoch, kedy diagnostika u daného pacienta nie je celkom jednoznačná alebo napríklad zlyhá štandardný postup liečby. Naša klinika a naši odborníci sú zas referenčným pracoviskom pre ďalšie krajiny v hľadaní riešenia pre malých pacientov. Prevažne ide o krajiny východnej Európy,“ dodáva prednostka Kolenová.
 
Medzi ďalších zahraničných partnerov, s ktorými konzultuje detská onkológia na Kramároch rôzne prípady podľa konkrétnej špecializácie patrí napríklad Praha (leukémie a nádory mozgu), Brno (molekulárny profil pacienta), Viedeň (solídne nádory, nádory lymfatických uzlín a komplikované operácie nádorov panvy), Holandsko (nádory obličiek), Nemecko (nádory mozgu a leukémie) a Francúzsko, kde boli v tomto roku úspešné zoperovaní 2 detskí pacienti zo Slovenska. 
 
Telekonzílium ako kľúčový nástroj v čase pandémie 
 
Telemedicína je široký a často skloňovaný pojem, jej relevancia sa zvýšila najmä v uplynulých mesiacoch počas globálnych obmedzení v súvislosti s ochorením COVID-19. Do tejto kategórie patria aj online konzultácie, ktoré umožňujú lekárom zdieľanie skúseností v reálnom čase. Technologické možnosti, ktoré dnes poznáme, umožňujú zdieľanie expertíz po celom svete, vďaka čomu šetríme nielen životné prostredie, ale aj čas, ktorý hrá v liečbe onkologických ochorení najvýznamnejšiu rolu. Navyše, takéto konzultácie so zahraničím nestoja pacienta nič a znamenajú veľkú šancu nájsť inovatívne a personalizované riešenia liečby.
 
„V období, kedy mimoriadna situácia spôsobená koronavírusom zastavila významné medzinárodné odborné konferencie, na ktorých si poprední špecialisti  z celého sveta vymieňali svoje skúsenosti a vzájomne sa informovali o nových možnostiach liečby, je takáto komunikácia kľúčová,“ konštatuje vedenie Národného ústavu detských chorôb - Ing., Ing. Peter Magát, generálny riaditeľ a medicínska riaditeľka, MUDr. Jana Kosnáčová.
 
Štátny tajomník MZ SR Peter Stachura na slávnostnom otvorení telekonziliárnej miestnosti v Národnom ústave detských chorôbŠtátny tajomník MZ SR Peter Stachura na slávnostnom otvorení telekonziliárnej miestnosti v Národnom ústave detských chorôb