Prvýkrát v histórii nákup liekov neslúžil na liečbu onkologických pacientov, ale na obchod. Takéto závažné zistenia vyplynuli z kontroly, ktorú vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana Prešov nariadilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Ministerstvo takýmto spôsobom odhalilo veľmi zvláštny obchod s liekmi. Bývalé vedenie Fakultnej nemocnice J. A.  Reimana Prešov, ktorá dlhodobo zápasí so zlou finančnou situáciou, si totiž robilo až nadštandardné zásoby liekov kvôli ich ďalšiemu predaju. „Celá situácia je bezprecedentná. Kroky bývalého vedenia považujem za absolútne nemorálne a neetické. Lieky v danom prípade neslúžili na to, aby zachraňovali ľudské životy, ale na to, aby sa s nimi ďalej obchodovalo,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská. V niektorých prípadoch pritom išlo o onkologické lieky na liečbu karcinómu prsníka, s nedostatkom ktorých bojovali iné zdravotnícke zariadenia na celom Slovensku. „Zjednodušene povedané, celá situácia vyzerá veľmi podozrivo. Najsmutnejší na celej kauze je však fakt, že zatiaľ čo by pre niektoré nemocnice boli dané lieky vzácnosťou a mohli pomôcť vyliečiť ťažko chorých pacientov, prešovská nemocnica ich predávala  ako nadbytočné artikle,“ dodala ministerka.
Množstvo otáznikov visí najmä nad motívom bývalého vedenia nemocnice uskutočniť takéto transakcie v rámci predaja tovaru. „Odpoveď na otázku, čo sa s liekmi stalo po ich odpredaji,  nemáme. Máme však silné obavy, že lieky boli použité na reexport,“ dodala ministerka s tým, že ak by sa lieky opätovne predali napríklad v Nemecku, distribučná spoločnosť by za ne získala až štvornásobne viac ako na Slovensku.
Je poľutovaniahodné, že v čase, keď nemocnica hospodárila so stratou viac ako 1,3 milióna eur (viac ako 40 miliónov slovenských korún), robila si zásoby liekov až na 7 mesiacov dopredu. Skladové zásoby však vznikali najmä z jedného dôvodu – kvôli ich následnému predaju. Zarážajúci je aj fakt, že nemocnica vykonávala dané obchody v čase, keď ostatným zdravotníckym zariadeniam dôležité farmaceutiká chýbali. „Považujem za nemorálne a neetické, aby nemocnice takýmto štýlom obchodovali s liekmi. Túto úlohu by mali prenechať inými inštitúciám a v prvom rade sústrediť všetku svoju pozornosť na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská.
Po týchto závažných zisteniach bude ministerstvo aj naďalej pokračovať v kontrolách v rámci svojich príspevkových organizácií.  V prípade nových zistení o tom bude informovať.