Vďaka excelentnej spolupráci Národného ústavu detských chorôb a Univerzitnej nemocnice Bratislava sa špecialistom obidvoch nemocníc podarilo urobiť tzv. „preemptívnu“ transplantáciu obličky dieťaťu od živého darcu - svojej mamy. Ide o prvý prípad preemptívne transplantovaného  dieťaťa na Slovensku.

„Transplantácie orgánov sú dôležité život zachraňujúce úkony, ďakujem lekárom a ich tímom za nasadenie, ktoré do tejto veľmi dôležitej oblasti venujú. Už som v minulých dňoch informoval, že rok 2019 bol najúspešnejší v histórii Slovenska, čo sa počtu transplantácií týka. V našej krajine sa urobilo vlani 259 transplantácii orgánov - 197krát sa transplantovala oblička, 41krát pečeň a 21 ráz srdce. Verím, že aj napriek čiastočným obmedzeniam počas obdobia, kedy sme opatreniami chránili zdravie ľudí pred ochorením COVID-19, bude aj tento rok vysoký počet ľudí, ktorým darovaný orgán zachráni život. Množstvo darcov je aj medzi živými pacientmi navzájom, čoho dôkazom je aj dnes prezentovaná transplantácia medzi maminou a synom,“  povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

,,Do transplantácií vždy vkladáme veľkú nádej, lebo máme šancu vrátiť dieťa do normálneho života. Mama darovala dieťaťu nielen život, ale aj svoj orgán. Je to veľmi ušľachtilý čin, lebo  princíp darcovstva  orgánov spočíva v záchrane ľudského života. V tomto prípade dieťaťa,“ uviedli  za vedenie NÚDCH generálny riaditeľ Ing. Ing. Peter Magát a medicínska riaditeľka MUDr. Jana Kosnáčová.

Prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH MUDr. Ľudmila Podracká, CSc. zdôraznila, že išlo o výnimočnú transplantáciu v tom, že bola tzv. „preemptívna“, čo znamená, že dieťa je v štádiu chronického zlyhania obličiek, kedy už potrebuje dialýzu, ale „predbehne“ túto fázu a ide rovno na transplantáciu od živého darcu. ,,Kvalita života pacienta bude úplne iná ako na dialýze, na ktorú by musel chodiť trikrát do týždňa nehovoriac o tom, že chronická dialýza má mnohé riziká. Pre dieťa je dialýza aj psychická trauma a zasahuje do života celej rodiny.  Transplantovaná oblička nahradí chlapčekovi  jeho vlastnú obličku a veríme, že bude mať rovnakú kvalitu života ako ostatné deti,“ uviedla prednostka.

Transplantačný tím viedol doc. MUDr. Ing. Ján Breza, PhD., prednosta Kliniky detskej urológie LF UK a NÚDCH. ,,Mám vždy nesmierny rešpekt pred príbuzenskou transplantáciou. V medicíne nikdy nie je nič stopercentné, nemožno nič garantovať. V tomto prípade to boli dve operácie. Najskôr sme mamičke pacienta odobrali jej zdravú obličku, ktorú darovala s vedomím, že orgán bude fungovať u jej dieťaťa. Cítime obrovskú zodpovednosť, pretože akákoľvek komplikácia môže spôsobiť, že výsledok už nebude taký dobrý, ako mohol byť. Našťastie, všetko dobre dopadlo, z chirurgického hľadiska je výsledok perfektný, zatiaľ nenastala žiadna komplikácia po operácii,” uviedol. 

Ako sme na tom na Slovensku s darcovstvom orgánov od živých darcov v porovnaní s krajinami EÚ?

,,V porovnaní s priemerom v rámci krajín EÚ deklarovaným na úrovni 20 % podielu transplantácii obličiek od živých darcov sme v roku 2019 urobili 21 transplantácií obličiek od živého darcu, čo predstavuje 11%  podiel na celkovom počte transplantácií obličiek. Ide o nárast počtu a podielu transplantácií obličiek od živého darcu v našej krajine. Cieľom slovenských transplantačných centier je čo najskôr dosiahnuť európsky priemer 20 % z celkového počtu transplantácií obličiek.  V programe počítame aj s výmennými, reťazovými a ABO inkompatibilnými transplantáciami obličiek od živých darcov,“ povedala doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MPH, MHA, zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky LFUK, SZU a UNB pre transplantácie obličiek. Ďalej vysvetlila, čo pomôže zvýšiť povedomie verejnosti a ochotu darovať orgány na transplantáciu: ,,Najmä včasná informovanosť pacientov a ich blízkych o možnosti transplantácie obličky od živého darcu, ideálne už v preddialyzačnom období, kedy je možné urobiť tzv. preemptívnu transplantáciu a odvrátiť potrebu liečby dialýzou  Každý pacient po nástupe na dialyzačnú liečbu má byť o možnosti transplantácie a tiež o transplantácii obličky od živého darcu informovaný. Veľký význam má aj osveta, kampaň Sedem životov, medializácia a podpora programu zo strany mienkotvorných autorít. Veľmi pozitívne vnímame, že transplantačný program ako taký a zvýšenie počtu transplantácií obličiek od živých darcov je aj súčasťou Programového vyhlásenia novej vlády a opakovane mediálne podporený ministrom zdravotníctva."
Minister zdravotníctva Marek Krajčí v NÚDCH k transplantácii obličky od matky pre malého  Šimona
Minister zdravotníctva Marek Krajčí v NÚDCH k transplantácii obličky od matky pre malého  ŠimonaMinister zdravotníctva Marek Krajčí v NÚDCH k transplantácii obličky od matky pre malého  Šimona