Na Slovensku každý rok pribudne takmer 4-tisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Vzhľadom na počet obyvateľov je Slovensko vo svetových štatistikách na popredných miestach. Až štvrtina pacientov je diagnostikovaná v neskorých štádiách, keď už nádor metastázuje a liečba je veľmi komplikovaná. Rizikovou skupinou sú ľudia vo veku nad 50 rokov, a práve to bol hlavný dôvod, prečo sme spolu so zdravotnými poisťovňami tento rok rozbehli prvý štátom riadený skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Lebo aj 1 zachránený život stojí za to

Aká je úspešnosť skríningov? My si myslíme, že aj keď zachráni jedného človeka pred smrťou, to má bezpochyby význam a stojí to za to. Prvým 20 000 Slovákom rozposlali zdravotné poisťovne začiatkom roka test na vyšetrenie stolice, ide o skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka. „Spoločne so zdravotnými poisťovňami sme aj na jednej z tlačových konferencii informovali o dôležitosti tohto vyšetrenia a vyzvali ľudí na jeho absolvovanie. Ak máte test doma, nenechajte ho ležať na poličke. Európsky priemer úspešnosti absolvovania skríningu je 34 percent. Ako sme povedali začiatkom roka, do októbra by sme chceli dosiahnuť hranicu jeho úspešnosti na 50 percent. Hoci, neúspech to nikdy nebude, aj 1 zachránený život stojí za to. Je to na každom z nás, nezahoďme šancu,“ hovorí šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

O čo ide?

Odhalenie skrytého krvácania do stolice predchádza vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. „Je to prvý, voľným okom neviditeľný, včasný príznak, keď sa polyp v hrubom čreve začína prebúdzať. Dá sa odhaliť jednoduchým testom stolice,“ vysvetľuje ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. Podľa odborníkov trvá aj desať rokov, kým sa z polypu vyvinie rakovina hrubého čreva. „Pri dodržiavaní pravidelného skríningového testovania je možné polyp odhaliť a úplne odstrániť počas následnej kolonoskopie,“  hovorí Stanislav Špánik, štátny tajomník MZ SR.

Ministerstvo zdravotníctva o dôležitosti skríningových vyšetrení verejnosť kontinuálne informuje od decembra minulého roka. „Na tlačovej konferencii sme práve ešte pred štartom skríningov spolu s odborníkmi predstavili sadu testov na vyšetrenie stolice, aby ľudia presne vedeli, čo im do schránky príde a prečo to má význam,“ povedala Andrea Kalavská.

Ministerstvo o dôležitosti skríningu informuje v pravidelných intervaloch aj na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook, od 12. marca zároveň každý týždeň v 9tich slovenských mestách prebehla edukačná kampaň Črevo tour v spolupráci s pacientskou alianciou Nie rakovine a občianskym združením Europacolon Slovensko a rezort už čoskoro plánuje spustenie ďalšej komunikačnej kampane. Rovnako o dôležitosti skríningov informujú aj zdravotné poisťovne.

„Všeobecná zdravotná poisťovňa informovala o dôležitosti skríningov aj na svojej tlačovej konferencii spolu s odborníkmi, aktívne skríningy komunikujeme napríklad aj na sociálnej sieti Facebook a na našej špeciálne pre prevenciu vytvorenej stránke preventivne.sk. Je to na každom z nás, ako sa ku kontrole svojho zdravia postavíme. Skríningy sa rozbehli od začiatku roka, treba si však uvedomiť, že sme na začiatku a percento absolvovania bude úplne logicky, postupne rásť. Našich poistencov budeme v tejto oblasti aj naďalej kontinuálne informovať, cieľom je zmeniť ich návyky a presvedčiť ich, že starať sa o svoje zdravie má význam. Je to intímne vyšetrenie pre pacienta a je potrebný čas na zmenu postoja,“ uzavrela Ľubica Hlinková, generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Obrázok

Jedna z tlačových besied: Tlačová konferencia so zdravotnými poisťovňami 28.2. 2019 k významu skríningového vyšetrenia: Na snímke zľava: Elena Májeková, členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne, Marian Faktor, riaditeľ Úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v zdravotnej poisťovni Dôvera, Ľubica Hlinková, generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Andrea Kalavská, ministerka zdravotníctva SR, Stanislav Špánik, štátny tajomník MZ SR, Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine. Viac informácii z tlačovej konferencie: http://www.health.gov.sk/Clanok?skrining-rakovina-prevencia