Vláda SR dnes schválila zmiernenie opatrení na základe  COVID AUTOMATU. Od pondelka 19. apríla 2021  nebude zákaz vychádzania uplatňovaný napríklad na návštevu maloobchodných predajní a prevádzok, ktoré budú otvorené v zmysle vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Som veľmi rád, že sme vďaka spoločnému úsiliu občanov  urobili ďalší krok smerom k životu bez obmedzení. Ďakujem za dodržiavanie pravidiel a prosím, vydržme to a zostaňme zodpovední,“ povedal premiér Eduard Heger.

Ďalšou dobrou správou pre občanov je, že do prírody a na individuálnu rekreáciu sa bude môcť cestovať aj medzi okresmi s podmienkou, že do okresu v IV. stupni varovania podľa COVID AUTOMATU bude potrebný negatívny test, nie starší ako 7 dní. Otvárajú sa múzeá, galérie, knižnice, zoologické, botanické záhrady podľa podmienok stanovených vyhláškou ÚVZ.

Ďalšou významnou zmenou oproti súčasnosti je otvorenie kurzov autoškoly, možnosť návštevy bohoslužieb, plavární a športovísk.

Ruší sa aj povinný home office.  Prácu touto formou budú môcť zamestnanci naďalej vykonávať len podľa usmernení svojho zamestnávateľa.

„Stále však nad pandémiou nemáme vyhrané, a preto musíme byť obozretní. Iba dôsledné dodržiavanie pravidiel a súbežne s tým masívne očkovanie je cestou k slobode. Dnes sme k nej urobili ďalší krok,“ uzavrel šéf vládneho kabinetu Eduard Heger.

Detailné pravidlá pre otvorenie prevádzok či  realizáciu hromadných podujatí vrátane športu upraví vyhláška ÚVZ. Vláda SR uložila hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi vydať túto vyhlášku bezodkladne.  

Úplné znenie aktuálne schváleného vládneho uznesenia je zverejnené:   https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/25905/1.