Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Poľsko sa opäť virtuálne stretli v rámci COVID-19 informačného V4 centra. Okrem prezentácie platných opatrení sa delegácie venovali aj progresu vo vakcinácii, či tzv. „britskej“ mutácii.
 
Krajiny Vyšehradskej štvorky sa na pravidelnom stretnutí informovali o platných a prijatých opatreniach. Ako prvá prezentovala aktuálne platné opatreniach česká delegácia. Nasledovali maďarskí kolegovia. Slovenská strana prezentovala skríning a preukazovanie sa negatívnym testom.  Taktiež sa poďakovali poľským zdravotníkom za ich pomoc pri plošnom celoslovenskom skríningu. Poľská strana informovala o ich opatreniach na zamedzenie šírenia ochorenia.  
 
V druhej časti sa odborníci z krajín V4 venovali procesu vakcinácie. Dotkli sa aj ohláseným výpadkom dodávok vakcín. Navzájom sa informovali o počtoch zaočkovaných, ale aj množstve dodaných vakcín.  Naša strana vysvetlila spustenie troch očkovacích fáz z jedenástich. Taktiež o aplikácii nevyužitých dávok náhradníkom. Predĺžil sa tiež termín podania druhej dávky očkovacej látky, ktorý je stanovený na minimálne 28. deň po podaní prvej dávky. Prezentovali sme aj dodatočný nákup 4 miliónov dávok vakcín od spoločností Pfizer a Moderna.
 
Delegácie sa ďalej venovali otázke mutácie koronavírusu. Štáty postupne rozbiehajú sekvenovanie. Ako alternatívu k štandardnému sekvenovaniu zhotovili slovenskí vedci PCR testy, ktoré sú schopné detekovať tento typ mutácie. Vyzdvihli myšlienku zriadenia národného projektu sekvenovania, financovaného Európskou komisiou. Česká strana sa v závere vyjadrila k rekonvalescenčným centrám pre osoby, ktoré prekonali COVID-19. Maďarsko informovalo, že v záujme zabezpečiť vakcíny pre svojich obyvateľov, v pláne získať vakcíny nielen z EÚ, ale aj mimo EÚ. V závere sa dohodli na ďalšom pravidelnom stretnutí COVID-19 informačného V4 centra, bude sa konať na budúci týždeň.
 

 

v4.png