​Epidemiologická situácia na Slovensku sa výrazne zhoršila - až 60 okresov bolo zaradených medzi rizikové - červené, na zelenom semafore k 9. októbru zostáva už len šesť okresov, oranžových je desať. O aktuálnej situácii dnes informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas.  Podľa ministra zdravotníctva situácia na Slovensku vôbec nie je stabilizovaná a počty infikovaných ešte porastú.

Zelené okresy - Bytča, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Poltár, Revúca, Turčianske Teplice.

Oranžové okresy - Gelnica, Krupina, Levice, Lučenec, Medzilaborce, Nové Zámky, Partizánske, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Zvolen.

Ostatných 60 okresov je na červenom semafore.

situácia k 1.10.2020


situácia k 9.10

Naďalej rastie priemerný počet pozitívnych prípadov za týždeň, za posledný týždeň je to v priemere 756 prípadov denne. Stúpa aj incidencia - počet pozitívnych osôb na 100 tisíc obyvateľov za posledných 14 dní, z 98,4 minulý týždeň sa zvýšila na 162,6.  Podarilo sa za posledný týždeň zvýšiť aj priemerný počet vykonaných testov na 7 646. Efektívne reprodukčné číslo stúplo na 1,43 (pred týždňom to bolo 1,39), ako aj denný priemerný nárast pozitívnych prípadov (GR), ktorý je v súčasnosti 10,9%. Podiel pozitívnych testov ku všetkým vykonaným testom (7-dňový priemer) je 9,9%. Doba, počas ktorej dôjde k zdvojnásobeniu počtu pozitívnych prípadov, sa skrátila na sedem dní.

Naďalej rastie aj počet pozitívne testovaných v rizikovej skupine osôb nad 65 rokov. Zvýšil sa celkový počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 zo 191 na 324, na umelej pľúcnej ventilácii je ku dnešnému dňu 26 pacientov. Aktuálne je najviac pacientov hospitalizovaných v Žilinskom kraji – 58, kde je aj najviac pacientov na umelej pľúcnej ventilácii – deväť. Nasleduje Trenčiansky kraj s 51 hospitalizovanými, Košický kraj, kde v nemocniciach 48 pacientov, Prešovský kraj (47), z toho štyria na pľúcnej ventilácii, Nitriansky kraj (40), Banskobystrický kraj (31), z toho piati na ventilácii, Bratislavský kraj, kde je v nemocniciach 26 ľudí a Trnavský kraj s 23 hospitalizáciami, pričom traja pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii.

V niektorých regiónoch percento pozitívne testovaných presiahol 30 percent, v týchto častiach sa očakáva ešte nárast počtu pozitívnych
mapa_9.10_regionalne_kapacity.png