Nemocnice od najbližšej polnoci zo soboty 13. júna na nedeľu 14. júna pracujú v štandardnom režime. S prechodom zo soboty na nedeľu skončí na Slovensku núdzový stav, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s novým koronavírusom. 

Zdravotníci od nedele už nie sú v mobilizačnej pohotovosti. "Dostávame sa tak do štandardného normálneho režimu poskytovania zdravotnej starostlivosti, hoci Slovensko sa stále nachádza v mimoriadnej situácii," uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

V súvislosti s COVID-19 sa končí aj povinnosť reprofilizácie lôžok v 15 koncových slovenských nemocniciach, ktoré mali ošetrovať pacientov nakazených koronavírusom. 

„Zdravotnícke zariadenia už nemusia zabezpečovať reprofilizáciu týchto lôžok a pacienti už budú výlučne riešení na infektologických ambulanciách,“ vysvetlil minister. 

Nemocnice však aj naďalej musia mať zabezpečenú triáž.

"V prípade, že do nemocnice príde pacient, ktorý má podozrenie na infekčné ochorenie alebo podozrivú epidemiologickú anamnézu, mal by byť umiestnený na bezpečné miesto nemocnice, kde mu bude urobený odber tak, aby sa nedostal do styku s ďalšími pacientmi," uzavrel minister.

Hoci núdzový stav o polnoci skončí, na Slovensku je naďalej vyhlásená mimoriadna situácia.