Ministerstvo zdravotníctva apeluje na občanov správať sa počas voľných a víkendových dní zodpovedne a chrániť seba a svojich blízkych pred rizikom nákazy koronavírusom. Situáciu s COVID-19 máme vďaka intenzívnej každodennej práci pod kontrolou, pripravených je približne 2000 pľúcnych ventilácií a podporných dýchacích prístrojov, nemocnice v prípade potreby vedia okamžite reprofilizovať lôžka, ochranných pomôcok máme dostatok, na dennej báze monitorujeme situáciu, konzultujeme ju s odborníkmi a predvídavo nastavujeme opatrenia. „Jedna tretina nakazených sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Prijímame preto preventívne opatrenia na ochranu zdravia ľudí,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
 
R-O-R
 

Dôležitá je prevencia. Symbol troch písmen R-O-R určuje jasné pravidlá a chráni nás pred rizikom nákazy. „Nosenie rúška, dostatočný odstup od ostatných a hygiena rúk, to sú tri základné oblasti, ktoré nás preventívne chránia pred novým koronavírusom,“ povedal minister zdravotníctva M. Krajčí.  

Praktické rady:
 
- noste rúško,
umývajte si ruky vodou aj mydlom, interval by mal trvať dlhšie ako 30 sekúnd,
- vyhýbajte sa davom ľudí a dodržujte odstupy (najmenej 2 m od inej osoby),
vyhnite sa výťahu (uzavretý priestor), použite schody,
nedotýkajte sa rukami zbytočne tváre,
fajčiari, obmedzte svoj zlozvyk na minimum (fajčenie oslabuje pľúca).Chránime vás opatreniami
 

Rúška v školách 

Povinnosť nosenia rúšok na školách sa predĺžila do konca septembra„Rozhodli sme sa pre tento krok z dôvodu ochrany zdravia a zabráneniu šírenia vírusu medzi žiakmi. Hoci nosenie rúška je na prvom stupni dobrovoľné, aj najmenším ho odporúčam a prosím rodičov o edukáciu detičiek a vysvetlenie dôležitosti nosenia rúška,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.  

Odporúčania pre seniorov

Ochorenie COVID-19 ohrozuje najmä starších ľudí a osoby s oslabenou imunitou. „Z preventívnych dôvodov odporúčame nerealizovať návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti, neorganizovať rodinné oslavy a ako prevenciu očkovanie proti pneumokokom a chrípke,“ zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí. 

 
Rizikové regióny (10.9.2020) 

mapa-okresy.png