Všetky zdravotnícke zariadenia v prešovskom regióne, v ktorých sa lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci starajú o pacientov s ochorením COVID-19, sa nachádzajú v najvyššej tretej fáze reprofilizácie lôžkového fondu. Najkritickejšia situácia je s lôžkami pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, kde je 96-percentná obsadenosť postelí.
 
Nemocnice z Prešovského kraja hlásia v obsadenosti tieto čísla:
 
- 93% obsadenosť lôžok s napojením na kyslík (zo 508 je obsadených 473),
- 95% obsadenosť lôžok s napojením na high-flow (zo 43 je obsadených 41),
- 96% obsadenosť lôžok s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (z 53 je obsadených 51 lôžok).

„V uplynulom týždni si vyžiadalo prevoz do iných nemocníc 165 pacientov, z nich 35  si vyžadovalo podporu umelej pľúcnej ventilácie. Situáciu s mojím tímom veľmi pozorne sledujem,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
 
„V Prešovskom kraji je obmedzená tzv. biela starostlivosť pre vysoký počet pacientov s ochorením COVID-19. Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. Ubezpečujeme však, že každý, kto  potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane,“ vysvetľuje štátny tajomník MZ SR Kamil Száz.
 
Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s krajskými koordinátormi v kooperácii s Prešovským samosprávnym krajom a nemocnicami pristupuje v predstihu k potrebným opatreniam a z dôvodu vážnosti situácie v prešovskom regióne zapája od dnešného dňa (pondelok) aj špecializované ústavy do pomoci v súvislosti s poskytnutím lôžok, kde si pacientov stav vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.
 
„Všetky zdravotnícke zariadenia v regióne sme požiadali, aby maximalizovali svoje kapacity pre pacientov s ochorením COVID- 19 nad kapacity uvedené v III. fáze reprofilizácie. Pripravujeme zapojenie aj mimorezortných zdravotníckych zariadení,“ povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
 
Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom vyzýva ľudí, aby sa neodkladne zaočkovali. Očkovanie chráni pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19, čím eliminuje počet pacientov v nemocniciach. Pomôžte aj Vy už veľmi vyčerpaným zdravotníkom.