Vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu sa od stredy 20. mája spúšťa štvrtá fáza uvoľňovania opatrení. Otvoria sa obchodné centrá, kiná, divadlá, či hromadné podujatia do 100 ľudí. Zároveň nebude povinné nosenie rúšok v exteriéri pri odstupoch medzi ľuďmi nad päť metrov. Od 1. júna sa deti budú môcť vrátiť do škôlok a škôl na 1. až 5. stupni. Informoval o tom dnes premiér Igor Matovič.

"Naša spoločná zodpovednosť za predošlé dva týždne nám priniesla toto najväčšie uvoľnenie," skonštatoval premiér Matovič. Máme veľmi dobré výsledky a musíme si ich chrániť, dodal. 

Od stredy sa otvárajú obchodné centrá, bez detských kútikov. Budú sa v nich musieť dodržiavať dvojmetrové rozostupy medzi ľuďmi. Na základe plochy sa vypočíta maximálny počet ľudí v obchodných centrách. Na jedného zákazníka má pripadať 15 metrov štvorcoých, namiesto doterajších 25 metrov štvorcových. 

Otvoria sa aj kiná a divadlá a iné hromadné podujatia do 100 ľudí. Turisti sa už dostanú aj do vnútorných priestoroch turistických atrakcií, okrem zoologických a botanických záhrad.

Vonkajšie športoviská budú otvorené už pre všetky druhy športov, nielen pre bezkontaktné športy, naďalej však bez šatní a obecenstva. Spúšťa sa aj prevádzka vnútorných plavární a športovísk, ale len pre športové kluby.

Verejné stravovanie bude možné aj v interiéroch za rovnakých podmienok ako stravovanie na vonkajších terasách (stoly 2 metre od seba, pri stole dve osoby, alebo rodičia s deťmi). Otváracie hodiny sa predlžujú do 22. hodiny.

Od štvrtka zároveň platí zmena na hraniciach. Ak ktokoľvek s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku  odcestuje do nasledujúcich krajín – Poľsko, Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko, Nemecko a Švajčiarsko a vráti sa do 24 hodín, nemusí ísť ani do karantény a ani nebude potrebovať negatívny test na COVID-19.

Od 1. júna budú môcť zriaďovatelia otvárať všetky ročníky škôlok a 1. až 5. ročník základných škôl. Návšteva školy bude dobrovoľná. Školy budú fungovať v obmedzenom režime, v materských školách bude môcť byť v triede maximálne 15 detí, v základných školách najviac 20 žiakov v triede.