Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí dnes formou online diskusie debatoval s britským ministrom zdravotníctva Mattom Hancockom. Šéfovia rezortov zdravotníctva si vymieňali skúsenosti na podnet britskej strany. Diskutovali primárne o prínose a výsledkoch plošného testovania pomocou nových antigénových testov, ku ktorému Slovensko pristúpilo ako prvá krajina na Svete v boji s pandémiou ochorenia COVID-19.

 
Slovenský minister zdravotníctva vyzdvihol prácu zdravotníkov, dobrovoľníkov, armády či ostatných zúčastnených a ich obrovské nasadenie počas plošného testovania, do ktorého sa sám ako zdravotník dobrovoľne zapojil a pomáhal pri testovaní. „Ochránili sme životy a zdravie mnohých, ukázali sme našu súdržnosť, pretože samotní obyvatelia pochopili, že je potrebná vzájomná spolupráca. Museli sme expresne rýchlo konať. Nebol čas sa dlhšie pripravovať. Ak by sme ju realizovali o týždeň neskôr, zákaz vychádzania by musel byť o dva týždne dlhší, aby sme dosiahli rovnaký epidemiologický efekt,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.
 
Veľká Británia má prvé skúsenosti z plošného testovania v Liverpoole. Britský šéf rezortu vníma testovanie v celej krajine ako sa udialo na Slovensku ako dobre zvládnutú výzvu, ktorá zlomila rastúcu krivku vírusu. „Organizácia a výsledky plošného testovania nás veľmi zaujíma, obdivujeme ako Slovensko dokázalo zorganizovať takúto veľkú akciu v priebehu niekoľkých dní, aj výsledky, ktoré takéto plošné testovanie prinieslo. Dôležité sú aj ďalšie opatrenia, ktoré na to nadväzujú. Verím, že situáciu s ochorením COVID-19 v Európe spoločne všetci zodpovedne zvládneme a ochránime zdravie ľudí,“ povedal britský minister zdravotníctva Matt Hancock.
 
Minister zdravotníctva Marek Krajčí prezentoval aj výstupy z analytického spracovania dát, ktoré zabezpečila IZA, a ktoré ukazujú, akú obrovskú silu má nástroj celoplošného testovania populácie na znižovanie incidencie SARS-CoV-2. Vyzdvihol aj tie aspekty nášho intervenčného modelu, ktoré sú kritické pre jeho úspech, ako napríklad povinná izolácia všetkých členov spoločnej domácnosti, alebo samotrasovanie kontaktov. Pevne verí, že sme našej britskej spolu-strane predali dostatočný know-how na to, aby aj oni mohli úspešne zreplikovať našu intervenciu a dosiahnuť podobný výborný výsledok.

Minister Marek Krajčí online diskutoval s britským ministrom zdravotníctva Mattom Hancockom o celoplošnom testovaníMinister Marek Krajčí online diskutoval s britským ministrom zdravotníctva Mattom Hancockom o celoplošnom testovaní