Na Slovensku patológovia potvrdili ďalšie úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. 69-ročný pacient bol hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici v Prešove. Zomrel 8. septembra dnes na základe výsledkov pitvy a laboratórnych analýz odborníci absolútne vyhodnotili dôvod - pľúcna forma COVID-19. Oficiálne je tak na Slovensku potvrdených 40 úmrtí na toto ochorenie. 

Naopak, ako primárna príčina úmrtia, sa ochorenie COVID-19 nepotvrdilo v týchto mediálne známych prípadoch:
úmrtie 80-ročnej pacientky v ÚNV Ružomberok,+1.9.2020, 
úmrtie 15-ročnej pacientky v FNsP Nitra, +7.9.2020, 
úmrtie 78-ročného pacienta v NsP Prešov, +13.9.2020.

V šetrení je od začiatku septembra naďalej najmenej 11 prípadov. Špecialisti hodnotia, či primárnou príčinou úmrtí bolo ochorenie COVID-19. Ide o prípady, kde boli pacienti z nemocníc na celom Slovensku pred úmrtím pozitívne testovaní na nový koronavírus. 

V nemocniciach je hospitalizovaných 121 pacientov. Z nich 92 má potvrdené ochorenie COVID-19. Na JIS je 9 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 9 pacientov.
 
Celkový počet pozitívne testovaných ľudí v našej krajine je doteraz 6756, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 414200 laboratórnych testov. Počet potvrdených úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 od dnešného dňa 40. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 3146.

Ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje v tomto období mimoriadnu dôležitosť prevencie, ako aj osobnú zodpovednosť. Ak chceme úspešne zvládnuť druhú vlnu pandémie, rozhodujúce je dodržiavanie pravidiel. Veríme, že dokážeme byť disciplinovaní aspoň v primárnom dodržiavaní pravidiel ROR: nosenie Rúšok, dostatočný Odstup a dezinfekcia Rúk.