Podpredseda vlády, poverený vedením rezortu zdravotníctva, Eduard Heger a konzílium odborníkov vyzvali ľudí, aby počas blížiacej sa Veľkej noci dodržiavali všetky nastavené pravidlá. Odporúčajú, aby ľudia obmedzili stretnutia, necestovali mimo svojho okresu, počas pobytu v prírode nevytvárali veľké skupiny, v interiéroch nosili respirátory a v exteriéroch používali rúška, športovali len individuálne.

Minister Heger zdôraznil, že táto Veľká noc bude ešte iná. „Dôležité je, aby sme to zvládli, ak chceme klesajúci trend udržať, aby sme nepodľahli pokušeniu cestovať. Veľkonočné zvyky prosím odložme na budúci rok,“ zdôraznil minister.  Odborníci odporúčajú, aby ľudia tento rok odložili šibačku aj oblievačku a na bohoslužbách sa zúčastňovali len virtuálne. Zároveň odporúčajú, aby ľudia zvážili návštevu starých rodičov aj v prípade, ak už boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. "Je dôležité, aby sme odolali cez Veľkú noc a nepodľahli pokušeniu ísť na návštevy a tráviť čas s ľuďmi, ktorí nie sú z našej domácnosti," skonštatoval minister Heger. V rámci boja s pandémiou nás podľa neho čaká cez Veľkú noc "veľký súboj". "Od toho, ako zvládneme Veľkú noc, bude závisieť, aké bude mať leto," poznamenal. „Pandémiu porazíme len vtedy, ak sa zomkneme,“ vyhlásil minister.

Nastavené protiepidemické opatrenia by sa cez Veľkú noc na Slovensku nemali sprísňovať. „Opatrenia a vyhlášky sú nastavené dostatočne a veľmi dôležité je, aby ich ľudia dodržiavali,“ zdôraznil hlavný hygienik Ján Mikas, podľa ktorého sa epidemiologická situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje a dôležité je, aby sa tento zlepšujúci trend udržal. "Veľká noc je vždy pri takýchto situáciách zlomová. Bude veľmi záležať od toho, ako bude verejnosť dodržiavať opatrenia," doplnil.

Ak verejnosť bude dodržiavať súčasné opatrenia, je to 90 percent úspechu, zdôraznil odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry. Počas sviatkov sa predovšetkým treba vyhnúť masovému cestovaniu po Slovensku.

Odporúčaniami konzília odborníkov sa bude budúci týždeň zaoberať Pandemická komisia Vlády SR. 
 

 Veľkonočné desatoro konzília odborníkov  

Čakajú nás Veľkonočné sviatky nazývané aj sviatky jari. Máme za sebou veľmi ťažké obdobie s vysokou chorobnosťou, mnohí z nás stratili svojich blízkych. Bola to veľmi ťažká skúška aj pre našich zdravotníkov. V súčasnosti sa epidemická situácia zlepšuje. Stále je však vážna, musíme vydržať v súčasne platných opatreniach. Záleží na každom z nás, či sa situácia bude zlepšovať aj naďalej. My veríme, že to spolu dokážeme.
 
1. Obmedzme stretnutia
2. Odložme šibačku a oblievačku
3. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne
4. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho
5. Oddychujme v prírode
6. Cestujme len v rámci okresu
7. Chráňme sa nosením rúšok aj vonku
8. Rešpektujme 14 dňovú karanténu svojich príbuzných, ktorí sa vrátili zo zahraničia a registrujme ich v e-hranici
9. Nenavštevujme ani očkovaných starých rodičov a rodičov
10. Športujme bezpečne – individuálne a v prírode

 

tk-velka-noc2.jpgMinister Eduard heger a odborníci o odporúčaniach pred Veľkou nocou