Na Slovensku máme 44. úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Ide o 67-ročnú pacientku, ktorá bola hospitalizovaná vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec, n.o. Skonala 18. septembra. 

V nemocniciach je k dnešnému dňu hospitalizovaných 185 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 157 z nich. Na JIS je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí v našej krajine doteraz je 8 600, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 440 331 laboratórnych testov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 je 44. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 4 458.

Na Slovensku v piatok stúpol počet pozitívne testovaných osôb o ďalších 552, urobilo sa 6483 testov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 je 44.

ÚDZS: Štatistický prehľad vývoja úmrtnosti v súvislosti s koronavírusom 

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nariadil doteraz celkovo 247 pitiev z dôvodu podozrenia z úmrtia v súvislosti s infekciou novým koronavírusom (SARS-CoV-2). Prehliadajúci lekári pri úmrtí pacienta s podozrivými symptómami mimo nemocničných zariadení využívajú COVID protilátkové ako aj PCR testy na účinnú identifikáciu úmrtí, čím prispievajú k odhaleniu a eliminácii možného komunitného šírenia v mieste úmrtia. Konečnú primárnu príčinu úmrtia v mnohých prípadoch okrem pitvy určujú ďalšie histopatologické, imunohistochemické a virologické vyšetrenia. 

Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou počet úmrtí v súvislosti s infekciou novým koronavírusom (SARS-CoV-2) v druhej vlne (posledné 2 mesiace) narástol oproti prvej vlne (5 mesiacov) o 125 %. Len za ostatné 3 týždne úrad prešetruje 36 úmrtí, čo predstavuje nárast o 45 % z celkového počtu úmrtí od začiatku pandémia ochorenia COVID-19. 

Priemerný vek pacientov bol v prvej vlne 80 rokov a druhej vlne sa znížil na 70 rokov.