Ministerstvo zdravotníctva v priebehu tohto a minulého týždňa distribuuje do očkovacích centier adaptované vakcíny Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Vakcína Comirnaty na subvariant BA. 4-5 (variant omikron) je určená ako posilňujúca (prvá a druhá booster) dávka pre osoby od 12 rokov. Očkovacie centrá, ktoré očkujú touto vakcínou, budú pribúdať postupne.
 
Od dnes začína v očkovacích centrách na Slovensku očkovanie najnovšou adaptovanou vakcínou Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, ktorá poskytuje zvýšenú ochranu proti aktuálne najviac rozšírenému subvariantu omikron. Upozorňujeme, že tak, ako to bolo v prípade omikronových vakcín BA.1, ani vakcína BA.4-5 nemôže byť podaná ako základná očkovacia schéma. Vakcína je určená len pre posilňujúce (booster) dávky, to znamená, že je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19.
 
Prihlásiť sa na očkovanie touto vakcínou je možné cez webovú stránku korona.gov.sk alebo prostredníctvom telefonátu na callcentrum NCZI. V prípade, že záujemca zadá pri registrácii preferované očkovacie centrum iné ako tie, ktoré sú uvedené v zozname, bude presunutý do tzv. čakárne a termín v ním zvolenom očkovacom centre mu bude pridelený hneď, ako to bude možné, t.j. akonáhle očkovacie centrum spustí podávanie vakcíny na subvariant BA.4-5. Vakcinačné centrá očkujúce najnovšou vakcínou budú pribúdať postupne, pričom doteraz aplikovaná vakcína Comirnaty na subvariant BA.1 sa už nebude podávať.
 
Vakcína na subvariant BA.4-5 od spoločnosti Pfizer-BioNTech môže byť podaná:
* ako prvá alebo druhá posilňujúca dávka,
* osobám starším ako 12 rokov,
* najskôr o 3 mesiace po podaní poslednej dávky,
* osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, je možné podať posilňujúcu dávku adaptovanej vakcíny najskôr po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia.
 
Vakcíny sú určené pre zdravú populáciu, ako aj pre rizikové skupiny. Tieto vakcíny je možné podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V. Okrem aplikácie posilňujúcich dávok je stále možné očkovanie v základnej schéme – teda podanie prvej a druhej dávky pôvodnými vakcínami proti COVID-19. Naďalej je možné aj očkovanie bez registrácie. Zoznam centier je zverejnený na stránke MZ SR: https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie.

COVID-19 stále môže spôsobiť dlhotrvajúce následky na zdraví. Najlepším spôsobom prevencie pred týmto rizikom je očkovanie. Štát zabezpečil bezplatné očkovanie pre všetkých občanov na území SR. Je už len na zodpovednosti každého občana chrániť svoje vlastné zdravie. Odborníci tiež odporúčajú dodržiavať základné hygienické opatrenia, ako sú pravidelné a intenzívne vetranie, domáce testovanie pri príznakoch ochorenia alebo po návšteve hromadného podujatia či dôkladné umývanie rúk. Odporúčané je taktiež používanie respirátora na hromadných podujatiach alebo pri cestovaní verejnou dopravou a podobne.