​Do slovenských nemocníc prichádzajú postupne prvé nové lôžka pre pacientov. Predseda vlády Peter Pellegrini  a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v pondelok 10. septembra slávnostne odovzdali nové postele pre pacientov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave na Antolskej ulici v Petržalke. Ide o výraznú obnovu po mnohých rokoch, do slovenských nemocníc príde postupne spolu 8 100 lôžok. Pre pacientov budú znamenať komfortnejšiu liečbu a pre zdravotníkov zlepšenie podmienok na ich prácu.

Nové lôžka zlepšia podmienky pacientom aj zdravotníkom 

Ministerstvo zdravotníctva pracuje systematickými postupnými krokmi na zlepšovaní podmienok v slovenskom zdravotníctve. Z počtu viac ako 8 000 lôžok aktuálne prešlo verejným obstarávaním a už smeruje do nemocníc 5 521 postelí. „Ide o masívnu obnovu lôžok pre pacientov po mnohých rokoch a som rád, že pacienti v nemocniciach sa budú liečiť v kvalitnejších podmienkach. Nové moderné postele zvýšia komfort pre liečbu a dôležitým momentom je bezpochyby fakt, že zlepšia podmienky na prácu našim zdravotníkom,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini. 

„Chceme, aby pacienti mali dôstojné podmienky na liečenie a zároveň, aby sa zdravotníkom s lôžkami dobre pracovalo a vedeli ich prispôsobiť pacientovmu zdravotnému stavu. Mám radosť, že dnes sme svedkami výsledku tvrdej práce celého nášho tímu. Slovenský pacient strávi hospitalizáciou v nemocnici v priemere osem a pol dňa, preto kvalitná posteľ je dôležitou súčasťou liečby,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. 

„Nemocnice mali možnosť vybrať si presne taký typ lôžka, aký pre svojich pacientov potrebujú. Verejným obstarávaním sa následne podarilo usporiť milióny eur, vďaka ktorým oproti pôvodne plánovaným 7 200 lôžkam príde do nemocníc o 900 lôžok viac. Usporené peniaze efektívnym centrálnym nákupom tak budú investované späť do zdravotnej starostlivosti a výsledok je ten, že v nemocniciach bude ešte viac nových lôžok,“ vysvetlil Martin Smatana, generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR.

„Nové lôžka našej nemocnici výrazne pomôžu. Sme najväčšou nemocnicou na Slovensku, preto k nám postupne v týchto dňoch prichádza 2 302 nových lôžok. V mnohých prípadoch ide o obnovu postelí po dlhých rokoch. Je to pozitívna správa tak pre pacientov ako aj zdravotníkov,“ povedal Juraj Kovács, generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Do ktorých nemocníc postupne prichádzajú nové lôžka (už obstarané):
 

UNB ... 2 302

UNLP Košice ... 912
FNsP Banská Bystrica ... 861
FN Prešov ... 650
VÚSCH Košice ... 58
NÚDCH Bratislava ... 558
NOÚ Bratislava ... 102
DFNsP Banská Bystrica ... 78
Spolu ... 5 521
 
Ministerstvo zdravotníctva aktuálne vyhodnocuje požiadavky ďalších nemocníc. Do slovenských zdravotníckych zariadení príde spolu 8 100 lôžok.

Štát vyhradil peniaze pre nemocnice

Slovenské nemocnice sa môžu uchádzať aj tento rok o peniaze z kapitálových výdavkov vo výške približne 70 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva najväčšej slovenskej nemocnici Univerzitnej nemocnici Bratislava pridelilo z kapitálových výdavkov zo štátneho rozpočtu za posledné dva roky takmer 22 miliónov eur. Peniaze sú určené na  rekonštrukciu a modernizáciu budov a priestorov, nákupu zdravotníckej technológie, obnovy a modernizácie prístrojov a zariadení.

„Z kapitálových výdavkov sme zakúpili takmer 90 kusov monitorov vitálnych funkcií, 3 220 počítačov, 3 nové CT prístroje, RTG a C ramená, komplexne sme zrekonštruovali gynekologicko-pôrodnícku kliniku v Ružinove, novorodenecké oddelenie na Kramároch, KOS v Ružinove a CPO na Kramároch. Plánujeme zrealizovať napríklad rekonštrukciu výťahov v ružinovskej nemocnici, rekonštrukciu kliniky úrazovej chirurgie a tiež ARO  a JIS oddelenia. Kapitálové výdavky nám už druhý rok pomáhajú pokryť niektoré nevyhnutné náklady,“ povedal Juraj Kovács, generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.

V nemocniciach pracujeme na zlepšení podmienok komplexne

„Realizujeme centrálne nákupy aj na ďalšie komodity, sú to napríklad lineárne urýchľovače či magnetické rezonancie, ktoré postupne v blízkej dobe budú prichádzať do nemocníc, nové špičkové CT prístroje už slúžia pre pacientov v nemocniciach. Som rád, že výsledky niekoľkoročnej tvrdej spoločnej práce sa už ukazujú v praxi a sú pozitívnym prínosom tak pre pacientov ako aj zdravotníkov. Zároveň možno skonštatovať, že vďaka centrálnym nákupom a elektronickej aukcii sa nám darí šetriť milióny eur, ktoré nemocnice môžu investovať do ďalších potrebných oblastí tak pre pacientov ako aj zdravotníkov,“ uzavrel Jozef Ráž, generálny tajomník Služobného úradu MZ SR.
 
Premiér Peter Pellegrini  a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na odovzdávaní nových lôžok v UNBPremiér Peter Pellegrini  a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na odovzdávaní nových lôžok v UNB