​Boj proti rakovine je politickým cieľom v oblasti zdravia, zdôraznila na tohtotýždňovom stretnutí na vysokej úrovni k príprave Akčného plánu k boju proti rakovine predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Zdôraznila, že existuje len jeden spôsob ako skutočne účinne bojovať proti rakovine, a to pristupovať k nej ako k spoločnej európskej priorite.
Napriek tomu, že EÚ má v boji proti rakovine dlhú históriu, čelí mnohým výzvam. Približne 1,3 milióna ľudí zomrie ročne na onkologické ochorenia a v Európskej únii sa za rok diagnostikuje 3,5 milióna nových prípadov, každých deväť sekúnd je diagnostikovaná rakovina jednému pacientovi v EÚ.

Prostredníctvom európskeho plánu boja proti rakovine sa budú prijímať opatrenia zamerané na všetky fázy choroby od prevencie cez diagnostiku, starostlivosť a liečbu až po paliatívnu starostlivosť. V neposlednom rade sa bude pracovať aj na zlepšovaní kvality života pacientov a vyliečených pacientov. Zapojiť sa do jeho prípravy budú môcť aj občania EÚ prostredníctvom verejných konzultácií.

Až 40 percentám prípadov rakoviny sa dá predísť, preto je dôležitá aktivita každého štátu v oblasti skríningov. Samotný akčný plán EK predloží na konci roku 2020 a bude na neho vyčlenený značný rozpočet.

Na podujatí Slovensko reprezentoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik, ktorý sa tiež stretol s komisárkou pre zdravie Stellou Kyriakides. 

Na stretnutí  k príprave Akčného plánu k boju proti rakovine vystúpila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der LeyenŠtátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik, ktorý sa tiež stretol s komisárkou pre zdravie Stellou Kyriakides