Počet odberov krvi sa ani za prvý polrok 2022 nevrátil na predcovidovú úroveň. Kým za prvých šesť mesiacov roka 2019 prebehlo takmer 81 000 odberov, tento rok to bolo asi 74 000. Teda približne o desať percent menej. Predstavitelia ministerstva zdravotníctva, Národnej transfúznej služby SR a Všeobecnej zdravotnej poisťovne dnes požiadali darcov, aby si pred vycestovaním na dovolenku našli chvíľu aj na darovanie krvi.
 
„V porovnaní s prvým polrokom 2021 počet odberov tento rok významne stúpol. Celkovo o takmer pätinu a situácia  so zásobami krvi je stabilizovaná. No odštartovala dovolenková sezóna. Práve počas letných mesiacov spravidla poklesne počet darcov. Preto by som chcel požiadať darcov, aby ešte pred vycestovaním krv darovali,“ vyhlásil Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva, ktorý sa dnes zúčastnil na odbere krvi v priestoroch Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
 
Darovanie krvi pred odchodom na dovolenku je tento rok dvojnásobne dôležité aj pre obmedzenia, ktoré naďalej pandémia spôsobuje. Potenciálny darca totiž môže navštíviť  transfuziologické pracoviská až po uplynutí určitej doby od návratu zo zahraničia. Po siedmich dňoch, ak sa vracia z krajín Európskej únie. Až po 28 dňoch, ak pricestuje z krajín mimo európskeho priestoru.
 
„S cieľom zvýšiť zásoby tejto vzácnej tekutiny sme zorganizovali mobilný odber krvi pre našich zamestnancov. Záujem oň prejavili nielen viacnásobní darcovia, ale aj viacerí kolegovia - prvodarcovia. A keďže práve vo VšZP je poistená väčšina evidovaných darcov krvi, rozhodli sme sa, že ich nezištnú snahu pomáhať oceníme. Po novom každý darca, poistený vo VšZP, získa za každý jeden odber poďakovanie v podobe vitamínov na regeneráciu organizmu,“ hovorí Richard Strapko, generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
 
Na odbere krvi vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa zúčastnil aj minister zdravotníctva, ktorý poďakoval zamestnancom poisťovne. Zároveň pripomenul, že Národná transfúzna služba SR má svoje odberné pracoviská v každom krajskom meste a v Poprade, Martine a Nových Zámkoch.