Opatrenia platné na Slovensku počas tohtoročných sviatkov sú v porovnaní s inými krajinami dosť mierne. Slovensko vsadilo na zodpovednosť občanov, že sa budú držať nariadení, ktoré pomáhajú obmedziť šírenie COVID-19. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí upozorňuje na dôležitosť rešpektovania opatrení, aj v posledný deň roka. Hlavný odborník rezortu na medicínu drogových závislostí zároveň varuje pred užívaním alkoholu v čase pandémie.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí upozorňuje ľudí, aby ani počas Silvestra a začiatku roka 2021 nezabúdali na dodržiavanie opatrení. „Každý sa musí správať zodpovedne. Nehľadať cestu ako obísť platné pravidlá, ale ich rešpektovať. To je cesta k úspešnému zvládnutiu súčasnej nepriaznivej situácie,“ uviedol minister. Ako doplnil s vakcínou sme získali silnú zbraň na boj s pandémiou. „Čas kedy si budeme môcť, takpovediac, mierne vydýchnuť nastane až po preočkovaní veľkej časti obyvateľstva,“ upozornil Krajčí. Pripomenul, že to ako sa budeme správať počas Silvestra sa premietne do počtu chorých v nasledujúcom období. Aj od našej zodpovednosti bude závisieť to, ako sa nám podarí boj s koronavírusom zvládnuť.

Silvestrovské aktivity sú často spojené s pitím alkoholu. Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica varuje pred rizikami alkoholu osobitne počas pandémie nového koronavírusu. Po konzumácii alkoholu sa ľudia často správajú menej opatrne a nedbajú na dodržiavanie pravidiel. A to aj tých, ktoré majú znížiť riziko šírenia ochorenia. "Alkohol tiež oslabuje imunitnú ochranu pred infekciou ochorenia COVID-19. Ak sa niekto nakazil a konzumuje aj v menšom množstve alkohol, potom priebeh ochorenia bude ťažší," upozornil Okruhlica. Odborník odporúča zvlášť v období pandémie stráviť koniec roka bez alkoholu, a ak, tak si pripiť len symbolicky. Počas voľných dní si dopriať skôr dostatok pohybu a vitamínov.

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že naďalej platí zákaz vychádzania, mimo výnimiek. Stretávanie medzi dvomi domácnosťami je možné. Ale iba s takou, s ktorou ste si na začiatku platnosti opatrení vytvorili tzv. bublinu. Ministerstvo zdravotníctva odporúča stráviť voľné dni individuálnymi aktivitami. Prípadne s blízkymi, žijúcimi v spoločnej domácnosti. Vždy však dodržiavať všetky protiepidemické opatrenia a vyhýbať sa akýmkoľvek nie nevyhnutným kontaktom. Okrem nosenie rúška, dostatočného odstupu a hygieny rúk ministerstvo odporúča aj dôkladné vetranie priestorov.