​Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia, že revízia úhrad liekov prinesie pacientom drahšie lieky. Rezort pristupuje ku všetkým skupinám pacientov pri každom rozhodovaní citlivo a je pre nás prioritou v prvom rade dostupnosť liečby pacienta. Rezort tak reaguje na dnešné vyjadrenie predsedu strany SME-rodina Borisa Kollára.
 
„Ostro sa vyhradzujem voči tvrdeniam pána Kollára, rozumiem, že je štyri mesiace pred voľbami, ale odmietam takéto zavádzanie verejnosti. Revíziu úhrad na ministerstve realizujeme každé tri mesiace  a je zvláštne, že niekoľko mesiacov pred voľbami to začalo zaujímať aj pána poslanca Kollára. V zdravotníckom výbore 8.10 som detailne vysvetľovala princíp revízie úhrad, žiaľ, mnoho opozičných poslancov ani nerozumelo, čo  to generikum a originál lieku je. Som ochotná vysvetliť princíp revízie úhrad, každému, kto prejaví záujem a nenaháňa politické body,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.
 
Rezort pri revízii veľmi citlivo pristupoval k skupinám liekov na sklerózu multiplex, onkológiu, všetky psychiatrické ochorenia, či lieky pre diabetikov. „Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia o tom, že pacienti budú doplácať za lieky viac,“ hovorí šéfka rezortu zdravotníctva A. Kalavská.
 
Rozhodnutie o revízii úhrad zatiaľ nie je definitívne, účastníci konania sa môžu do siedmich dní odvolať a ministerstvo zdravotníctva môže ich námietkam vyhovieť. Konečný záver bude známy 15. novembra. Ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje, že pri akomkoľvek rozhodovaní sa rozhoduje v prvom rade s ohľadom na pacienta. „Pevne verím, že konečné rozhodnutie bude v prospech pacienta,“ uzatvára prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. Ministerka zdravotníctva A. Kalavská sa stretne ešte predtým, ako podpíše konečnú revíziu úhrad, s Asociáciou na ochranu práv pacientov, pretože všetky rozhodnutia robí s ohľadom na pacienta, nielen štyri mesiace pred voľbami.