Na bratislavských Rázsochách sa dnes oficiálne začali búracie práce. Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a predseda vlády SR Peter Pellegrini oficiálne odštartovali odstraňovanie skeletu. Je to prvý krok, ktorého cieľovou stanicou bude nová špičková univerzitná nemocnica v hlavnom meste.
 
Samotným búracím prácam predchádzali v uplynulých týždňoch prípravné činnosti,  napríklad čistenie a obnova  komunikácií  v areáli,  orezávanie  krovín a drevín, či  zmonitorovanie objektov a komunikácií, vypracovanie technologického postupu búracích prác. Dnešným dňom sa štartuje proces odstraňovania stavby, ktorý potrvá približne 9 mesiacov.
 
Opäť sme bližšie k tomu, že Bratislava bude mať po mnohých rokoch univerzitnú nemocnicu, ktorú si pacienti a zdravotnícky personál zaslúži. Koncové zdravotnícke zariadenie nielen pre obyvateľov hlavného mesta, ale pre pacientov z celého Slovenska poskytne adekvátne podmienky na liečbu a lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom dôstojné podmienky na svoju prácu. Kvalitné podmienky na vedu, výskum a vzdelávanie budú súčasťou nového komplexu,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. 
 
„Dnešok je výrazným míľnikom na ceste k novej nemocnici. Začína sa  symbolicky odstraňovať tridsať rokov neschopnosti poradiť si s týmto obrovským komplexom. Som hrdý, že sme dnes vykročili ku konkrétnemu hmatateľnému cieľu – novej modernej špičkovej univerzitnej nemocnici, ktorú hlavné mesto nesmierne potrebuje,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini.
 
ČO BUDE NASLEDOVAŤ
 
Hľadá sa realizátor projektu novej nemocnice
 
Po skončení búracích prác a odstránení skeletu bude nasledovať výstavba novej nemocnice. Aktuálne je vyhlásené verejné obstarávanie na projekt „Komplexná príprava projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy“.  Jeho predpokladaná hodnota zákazky určená na základe prieskumu trhu je stanovená na 17,5 mil. eur bez DPH.
  
Univerzitná nemocnica bude centrom excelentnosti, poskytovať bude komplexné služby v liečebno-preventívnej starostlivosti a pacienti tu dostanú rýchlu nadštandardnú diagnostiku a liečbu. Zdravotnícke zariadenie sa stane centrom pre výskum a vzdelávanie v lekárskych i nelekárskych študijných programoch, využívať bude aj „smart“ technológie šetrné k životnému prostrediu.
 
Odhadovaný náklad na novú nemocnicu je v koncepcii schválenej vládou SR stanovený na 263 mil. eur. V sume sú zahrnuté aj búracie práce (10 697 184 eur bez DPH), či projektová príprava - ako medicinálne plánovanie, architektúra a projekcie. Podľa optimistických odhadov by nová univerzitná nemocnica na Rázsochách mala stáť v roku 2024.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a premiér Pellegrini oficiálne odštartovali odstraňovanie skeletu na RázsocháchMinisterka zdravotníctva Andrea Kalavská a premiér Pellegrini oficiálne odštartovali odstraňovanie skeletu na RázsocháchMinisterka zdravotníctva Andrea Kalavská a premiér Pellegrini oficiálne odštartovali odstraňovanie skeletu na RázsocháchMinisterka zdravotníctva Andrea Kalavská a premiér Pellegrini oficiálne odštartovali odstraňovanie skeletu na Rázsochách